Zalivanje orhideja ima važnu ulogu u životu ove biljke pa je zato potrebno dobro poznavanje pojedinih vrsta i njihovih zahteva prema vodi.
Orhideje su tropske biljke pa traže zimi temperaturu oko 21 stepen celzijusa, a noću za 4 do 5 stepeni nižu. Neće im škoditi ako noćna temperatura ponekad padne i na 10 stepeni ili se leti popenje na 30.
Uputstvo
- Kod orhideja razlikujemo period rasta od perioda mirovanja što je posledica uslova života iz domovine gde se smenjuju kišni i sušni periodi. U periodu rasta orhideje traže mnogo vode i vlažan vazduh. Obično je dovoljno 65% relativne vlage. Problemi sa zalivanjem orhideja se javljaju zbog složenog sastava zemlje u kojoj žive a koja je vrlo propusna jer se sastoji od usitnjene borove kore, korenčića paprati, iseckane mahovine, usitnjenog uglja i treseta. Ova mešavina upija vrlo malo vode zato orhideje treba često zalivati.
- Da bismo povećali moć zadržavanja vlage, ovoj mešavini dodajemo veštačka vlakna koja imaju svojstvo upijanja vlage. Preporučuju se posebni ovlaženi plastični podmetači napunjeni mokrim stiroporom koji omogućavaju orhidejama i pristup vlažnog vazduha.
- Orhideje traže svetlo mesto i ne vole preblizu da imaju susede. Posle cvetanja kad se u proleće ustale topli dani, možete je smestiti u vrt ispod stabla da je pomalo zaklanja. Možete je prihranjivati specijalnim tečnim đubrivima za orhideje koje se može naći u dobro snabdevenim apotekama i garden centrima, ali samo 2-3 puta u toku celog leta.
U jesen je unesite u kuću i retko je zalivajte, tek toliko da se ne osuši a zimi počnite obilno da je zalivate da bi opet procvetala. - Za više detalja pročitajte članak Kako negovati orhideje