Mnogi ljudi mogu uspešno da nauče da sviraju gitaru. Ipak, mnogi početnici odustaju suviše brzo. Početnici koji brzo odustaju za to krive nedostatak vremena za vežbanje i bolove u prstima koji nastaju pri sviranju. Problem je u tome što oni jednostavno ne vežbaju dovoljno. Ova stranica vam ne može dati više vremena za vežbanje, ali će vam pokazati kako da postanete dovoljno dobar gitarista bez plaćanja dodatnih časova.
Uputstvo
- Proučite i izaberite odgovarajuće internet stranice. Internet ima na hiljade sajtova koji nude “besplatne“ časove, čija je većina veoma dobro urađena i svakako se može dodati vašem uobičajenom vežbanju. Na ovaj način možete dobiti detaljnije odgovore na vaša pitanja.
- Naučite da napravite razliku između dobrih i lošijih muzičara. Ako ste nakon višenedeljnog sviranja postali podjednako dobri kao i vaš omiljeni gitarista, dajte sve od sebe i nastavite sa vežbanjem, umesto da se zadovoljite statusom “osrednjeg gitariste“ i zauvek ostanete na istom nivou.
- Prvenstveno izučite sve delove instrumenta. Naučite imena i funkciju delova gitare i kako svi oni zajedno proizvode zvuk. Pola sata provedenih učeći ove osnovne stvari će se kasnije mnogostruko isplatiti kroz dalje učenje i sviranje.
- Naučite kako da naštimujete gitaru slušajući odgovarajući “štimung“, kako zatezanje žica utiče na zvuk gitare, i kako se zvuk menja otpuštanjem istih.
- Naučite da odsvirate akord na što više načina. Na primer, postoji 10 različitih pozicija držanja prstiju pri sviranju C akorda. Na pocetku je najlakše odsvirati “prost“, otvoren C akord, ali na što više različitih načina naučite da ga odsvirate, to ćete steći veću fleksibilnost pri promeni sa jednog akorda na drugi. Ovo takođe može biti korisno ako odlučite da se oprobate u komponovanju nove muzike.
- Dnevno vežbajte (5 dana nedeljno) najmanje pola sata. Ako želite da brzo naučite, morate da uključite mozak dok svirate. Ovo učenje obuhvata izgradnju dobrog sluha za promene u intenzitetu, ležeran položaj tela (uključujući noge, leđa, ramena i položaj ruku), pravilnu koordinaciju i tehniku ruke kojom menjate akorde, kao i ruke kojom držite trzalicu, i najbitnije, pamćenje akorda koje svirate.
- Vežbajte sviranje akorda i položaj ruke tiho dok gledate TV ili pričate sa prijateljem. Učenje držanja ruke pri sviranju akorda je mnogo teže od učenja držanja ruke kojom se drži trzalica (izuzev “pikinga“ ). Drugu ruku čak i ne morate da koristite, samo stalno menjajte akorde. Gledanje televizije ili razgovor sa nekim će vam pomoći da ne gledate u ruku. Ipak, pri učenju sviranja akorda morate obratiti pažnja na položaj prstiju – uverite se da je položaj prstiju ispravan kako ne bi pogrešno zapamtili položaj pri sviranju. Povremeno, bacite pogled na prste, ali i dalje pažnju usmerite na pravilan položaj. Posle nekog vremena sigurnije ćete držati ruku pri menjanju akorda, tako da više nećete morati toliko da gledate.
- Pritisnite žice istom jačinom kao i kad normalno svirate, da bi vam jagodice očvrsle. Ovo će biti bolno i povrediće vam prste. Ali kad jednom očvrsnu, bol koji ste na početku osećali, nestaće. Koliko će vam biti potrebno da to postignete, zavisi samo od vas. Što više vežbate, prsti će brže očvrsnuti. Takođe postoji tečnost za mazanje jagodica, koja će pomoći u ovim prvim bolnim mesecima.
- Naučite bare hvatove zajedno sa otvorenim akordima. Ne preskačite bare hvatove samo zato što su teški. Poput prevazilaženja problema sa jagodicama, što više svirate biće vam sve lakše. Držanje akorda gotovo isključivo zavisi od jačine ruke kojom se svira.
- Ojačajte mišiće u ruci kojom svirate stiskanjem teniske loptice ili nekog sličog predmeta 5 minuta, nekoliko puta dnevno. (Budi pažljivi pošto ovo može dovesti do sindorma stresa usled učestalog ponavljanja).
- Dopustite sebi da budete isfrustrirani. To je neizbežno i normalno. Akord koji ste pokušali da odsvirate proteklih nekoliko dana ili čak nedelja će naposletku da zvuči čisto i jasno. Nastavite i dalje da vežbate i pokušajte ponovo da odsvirate isti akord i zvučaćete savršeno.
- Nosite gitaru svugde sa sobom, ako ćete pri tom sediti, čekati nešto ili nekog, gledati nešto, itd. Nošenje gitare u takvim situacijama će unaprediti vaše sviračke sposobnosti kada počnete da svirate u javnosti. Takođe je od pomoći i kod privikavanja jagodica. Uvek nosite gitaru sa sobom tako da možete da vežbate pritiskanje žica i položaj ruke pri sviranju odgovarajucih akorda.
- Vežbajte. Vežbajte. Vežbajte. Vežba dovodi do savršenstva nije samo babska priča. Kada vežbate stremite ka kvalitetu; Ako aljkavo vežbate stvorićete nepopravljive loše navike. Bolji aforizam bi u stvari bio: “Vežba čini savršenstvo.“ Poput bodibildera, koji menjaju raspored vežbanja i fokusiraju se na jednu grupu mišića dnevno, tako se pri vežbanju kod sviranja fokus stavlja na različite aspekte – ton, opuštenost, brzinu, preciznost. Ako se koncentrišete na različite aspekte muzike pojedinačno, možete poboljšati svoje veštine kao i sveukupno sviranje.
- Svirajte dok uporedo slušate omiljenu pesmu na CD-u. CD plejer je sjajna stvar za početnike, zato što možete lako da ’’premotate’’ i ponovite čak i najkraći deo pesme iznova i iznova sve dok ne shvatite kako da odsvirate određeni rif koji vam se sviđa. Samo držite dugme za ’’brzo premotavanje’’ i gledajte kako odbrojava (odbrojavanje se odnosi na vreme koje je proteklo od početka pesme u sekundama). Zapamtite na kojoj je sekundi rif koji vam se sviđa i uvek ćete lako moći da se vratite na taj deo i da ga puštate iznova.
- Počnite da svirate pesme! Postoje dva načina čitanja nota. Prvi način je preko notnog lista, a drugi je preko tablatura.
- Možete da uzmete besplatne časove preko interneta! Jednostavno potražite preko google-a ’’besplatni časovi gitare’’.
- Svirajte više od jednog tipa gitare. Počnite sa učenjem bas gitare, svirajte klasičnu, tenorsku, električnu gitaru. Bićete upoznati sa zvukovima različitih vrsta gitara.
- Promuvajte se po studenjaku i vidite druge ljude koji znaju da sviraju bas gitaru, klavijature i bubnjeve. Nakon toga, organizujte svirku!
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ako imate prijatelja koji je iskusan gitarista, pokušajte da organizujete svirku sa njim/njom jednom nedeljno. Čak i ako je on/ona mnogo bolji gitarista od vas, samim gledanjem i učenjem, uštedećete sebi vreme koje bi vam inače bilo potrebno kada bi ste sami učili.
- Sakupljajte tablature od što više gitarista. Na internetu ćete naći besplatne tablature sa 99 % tačnosti već nakon prvog listanja. Ukucajte na pretraživaču ime pesme, ko je izvodi i na kraju ukucajte ’’gitarske tablature.’’ Dobićete mnogo ponuđenih rezultata. Bez obzira kojoj vrsti muzike pesma pripada, ako uživate dok je svirate, svirajte.
- Vodite beleške o tome kako se osećate i koliko ste napredovali. Ako vežbate na dnevnom nivou, uočićete veliku razliku svaki put.
- Naučite nekoliko načina da naštimujete gitaru. Može proći vremena dok vam se ne razvije sluh da znate tačno kad je gitara dobro naštimovana.
- Ako svirate svakodnevno pokušajte da menjate žice jednom mesečno. Iznenadiće vas koliko to može da poboljša zvuk.
Upozorenja
- Da bi ste sprečili povređivanje prstiju kojima stiskate žice, obavezno ih proveravajte.. Mazanje i tretiranje zadebljale kože je veoma važno. Vremenom će površinski sloj kože početi da se ljušti. Tada je najbitnije da se taj deo namaže i opusti, u suprotnom rizikujete da se posečete na žicu dok menjate akorde.
- Pre kupovine, isprobajte više različitih vrsta gitare u specijalizovanim prodavnicama muzičke opreme. Ovakve prodavnice imaju na stotine različitih gitara tako da možete izabrati onu koja vam najviše odgovara. Ne dozvolite sebi da kupite bilo kakvu gitaru nasumičnim izborom, zbog napadnog prodavca ili zato što vas je sramota da svirate pred ljudima. Ne stidite se da svirate pred drugim, vrhunskim gitaristima. I oni su nekad bili na vašem nivou i to ih upravo vraća nazad u to vreme.
- Dobro obratite pažnju pod kojim uglom držite levi ručni zglob. Pošto ste samouki, neće biti učitelj kraj vas koji će vam govoriti da ne držite dobro ručni zglob, i ukoliko ga previše savijete možete zadobiti ozbiljne povrede. Držite ga pravo. Ako niste sigurni kako, pokažite svoju tehniku držanja nekome sa više iskustva i pitajte ga da li je dobro.
- Sviranje gitare može povrediti vaše prste. Stavite led u bokal vode i potopite jagodice u hladnu vodu i držite minut, ili samo jednostavno ohladite prste pod mlazom hladne vode. Ovo će sprečiti pucanje kože i učiniće da jagodice brže zadebljaju. Pre nego što nastavite sa sviranjem odmorite prste neko vreme.
- Kupite električni štimer gitare, uštedećete sebi mnogo pakovanja novih žica i budite pažljivi sa štimovanjem, pogotovo prve žice.
Od stvari će vam trebati: gitara, gitarske tablature, pojas za gitaru, torba za svirke, trzalica
Za sviranje gitare trebate znati akorde.Akorde mozete nauciti i na klaviru.