Vešalice ili ofingeri su držači odeće, koji sprečavaju njeno gužvanje u ormarima. Međutim, od oblika i kvaliteta same vešalice zavisiće i izgled odložene odeće. Neretko se srećemo sa istegljenim ramenima i naborima na opeglanoj košulji. Sve zbog neadekvatne vešalice.
Postoje razne vrste vešalica. Najčešće su u upotrebi plastične i drvene, sa ili bez žičanih dodataka. Ipak,odeća najbolje visi na mekim, lepo oblikovanim sunđerastim vešalicama, koje je lako napraviti od starih vešalica ili uz pomoć malo mašte, od materijala koje se zatekne u kući. Navodim jedan od primera kako se može napraviti unikatna vešalica za odeću.
Kako napraviti vešalice za odeću
- Napraviti kostur za vešalicu:
Osnova vešalice je obično oblika trougla ili savijena u vidu luka sa zaobljenom kukom o koju će se obesiti u ormar. Za model uzeti staru vešalicu, pa po njenom obliku napraviti kostur. Žica treba da je debljine oko 1-2 mm, relativno laka za savijanje. Standardne vešalice su dužine oko 40-45 cm, ali se mogu i povećati po potrebi. Uzeti žicu i uz pomoć klešta presavijati je dok se ne dobije željeni oblik. Radi postizanja čvstine i stabilnosti osnove, može se staviti dupla žičana konstrukcija. - Obložiti sunđerom:
Na osnovu vešalice potrebno je zalepiti sunđer kako bi vešalica zadržala svoju formu. Sunđer debljine oko 1 cm izrezati prema obliku i dužini osnove žice. Potrebna su dva identična sunđera, pri čemu jedan dolazi na prednju, a drugi na zadnju stranu žičane osnove vešalice. Na kuku na kojoj vešalica visi ne stavljati sunđer, već samo na donji, trouglasti deo. - Odabrati tkaninu:
Izbor tkanine je proizvoljan. To može biti obični pamučni materijal, svila ili čipka, u zavisnosti od potrebe i estetskih zahteva. Mogu se koristiti i gotove trake, koje su dostupne u raznim dezenima i oblicima. - Obložiti vešalicu:
Tkanina se iskroji u vidu šire trake, najbolje oko 3 cm širine i namotava na sunđerom obloženu vešalicu, počev od sredine vešalice tj. od dela gde se odvaja kuka. Početak trake lepkom zalepiti za sunđer. Pridržati prstima jedne ruke početak trake, a drugom rukom tkaninu spiralno uvijati oko osnove vešalice. Na kraju, uz pomoć lepka pričvrstiti kraj trake, podvlačeći je pod namotane slojeve, kao bi sprečili da se traka opara. - Na mestu gde se započinje namotavanje trake, u osnovi kuke,radi lepšeg izgleda može se zavezati ukrasna vrpca u vidu mašne ili početak kuke omotati istom tkaninom kao i ostatak vešalice. Na taj način će se, ne samo sakriti eventualne nepravilnosti, već i sprečiti da se početak trake odmota.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Kuka vešalice može ostati nepokrivena ili se obložiti trakom na isti način kao osnova vešalice.
- Kuka se može ofarbati u željenoj boji.
- Najjednostavnije je upotrebiti gotove trake, koje se mogu nabaviti u radnjama sa šivaćim priborom.
Upozorenja
- Odabrati žicu koja nije suviše debela ni kruta, da bi se sa lakoćom postigao savršen oblik.
- Ako sunđer nije dobro fiksiran ni posle lepljenja, može se grubo omotati koncem i pričvrstiti za kostur vešalice.
- Tkanina treba da se porubi kako se ne bi osipala i ostavljala končiće po odeći
Od stvari će vam trebati: odeća, ofinger, sunđer, tkanina, traka, vešalica
Jeftinu tkaninu mozete naci u tekstilnim fabrikama.
Vrlo simpatično! :-D