Intelektualna svojina predstavlja veoma važan segment preduzeća, pre svega jer utiče na njegovu konkurentsku poziciju na tržištu ali takođe i na njegovu ekonomsku snagu. Intelektualna svojina predstavlja pravno zaštićene inovacije jednog preduzeća, kao i znanja i iskustva koje preduzeće poseduje.
Kako se definiše intelektualna svojina
- Radi se o jednom opštem, pravnom i tehničkom pojmu kojima se determinišu kreacije ljudskog uma i određeni simboli koje predstavljaju neopipljiva dobra.
- Podrazumeva zakonom definisana prava koja proizilaze iz intelektualnih aktivnosti u oblasti privrede, nauke, književnosti. Rezultat je inovativne sposobnosti i istraživačko-razvojne aktivnosti unutar preduzeća.
- Intelektualna svojina koja je zaštićena omogućuje vlasnicima isključivo pravo korišćenja predmeta koji je zaštićen, zabranu iskorišćavanja od strane drugih lica kao i prenos svojine putem ugovara. Na taj način se čuva znanje organizacije, koje je sadržano u proizvodima, dizajnima, bazama podataka, dokumentima.
- Zaštita prava intelektualne svojine predstavlja veoma ozbiljan problem. Zato se u svetu dosta radi na usavršavanju postojećeg sistema zaštite prava intelektualne svojine, takođe i u Srbiji su doneti brojni zakonu u skadu sa svetskim zahtevima.
- Portfolio intelektualne svojine čine: autorsko pravo, elementi pronalazaštva kao što su patenti, dizajni, brojna tehnloška unapređenja i znakovi razlikovanja kao na primer žig i oznaka geografskog porekla.
- Poznavanje intelektulane svojine je veoma važno za strategijsko odlučivanje preduzeća. Važno je za menadžere, istraživanje i razvoj, računovodsto i druge ogranizacione segmente u preduzeću. Nerazumevanje značaja intelektualne svojine može ozbiljno da ugrozi konkurentsku poziciju preduzeća i da dovede do velikih gubitaka kao što su piraterija na internetu, ugrožavanje patenta i krađa poslovnih tajni.