Letnje zabave, plivanje, sunčanje… Sve su to aktivnosti u kojima uživamo tokom leta. Međutim, sunčeva toplota i zračenje može da izazove ozbiljne posledice ako se suviše dugo ili bez odgovarajuće zaštite izlažemo njegovom zračenju. Pored štetnosti za našu kosu, sunce može ozbiljno da ošteti i našu kožu ako ne preduzmemo odgovarajuće zaštitne mere. U ovom tekstu ćemo objasniti šta je to što možemo uraditi kako bismo u potpunosti i bez bojazni od mogućih posledica mogli da uživamo u toplim letnjim danima.
Kako se zaštititi od sunca
- Sunčevi zraci isušuju našu kosu pa je zbog toga preporučljivo nošenje kapa i šešira kada boravimo napolju. Ovako će naša kosa ostati zdrava i vlažna, pogotovo ako tokom leta prilikom pranja kose na nju nanosimo i zaštitne maske i balzame koji će dodatno zaštititi našu kosu i obezbediti joj potrebnu vlažnost. Pored toga, ako zaštitimo kosu šeširom ili kapom, tako ćemo zaštititi i glavu koja je direktno izložena suncu. Izbeći ćemo moguću sunčanicu koja može da bude praćena glavoboljom i povišenom telesnom temperaturom. Nosite adekvatnu odeću, najbolje svetlih boja i od laganih materijala, kao što je lan. Ovako ćete omogućiti vašoj koži da diše i tako se brani od vreline.
- Tokom leta i izlaganja kože suncu, neizostavno je korišćenje zaštitnih antisolarnih krema sa zaštitinim faktorom od 20 pa naviše. Losioni treba da pružaju zaštitu od UVA i UVB zračenja. Nanosite ih redovno, svaki put kada izlazite napolje i izlažete se sunčevom zračenju. Kremu namažite u dovoljno debelom sloju, ako ste dugo van kuće ili na plaži, mazanje ponavljajte na svaka 2 do 4 sata. Preporučljivo je i da ne boravite na suncu između 11 i 17 časova.
- Ako imate izrazito svetlu kožu, kosu i oči, ili imate preovlađujući crveni pigmet (riđa kosa) preporučljivo je da koristite losione sa visokim zaštitnim faktorom 50+. Ovaj nivo zaštite je neophodan i za dečiju kožu jer je ona mnogo tanja od odrasle pa samim tim i neotpornija na štetna zračenja. Zaštitna sredstva treba nanositi 15-30 minuta pre izlaganja suncu, a treba ih naneti na celo telo, odnosno sve delove koji će biti izloženi sunčevom zračenju. Posebno treba obratiti pažnju na osetljive delove kao što su stopala, dlanovi, uši, nos, usne i delove glave na kojima nema kose. Takođe, veoma je bitno napomenuti da je lice neophodno namazati obilnom količinom zaštitne kreme jer je UV zračenje odgovorno za preuranjeno starenje kože, a to svi želimo da izbegnemo. Kod dece i nudista kremu sa zaštitnim faktorom treba naneti i na polne organe jer su i oni izloženi suncu.
- Pored tela, prilikom izlaganja suncu neophodno je zaštiti i oči. Nosite kvalitetne naočare za sunce jer sunčevi zraci mogu da dovedu do raznih oboljenja oka. Ukoliko oči suviše dugo izlažete suncu, može se javiti crvenilo i suzenje što može rezultirati zapaljenjem. Ovo su samo neke od štetnih efekata sunca po oči i iako ne traju dugo i moguće ih je izlečiti, mogu biti neprijatni i bolni. Međutim, sunčevo zračenje može dovesti i do ozbiljnijih oboljenja oka kao što je katarakta pa je zbog toga veoma važno i oči zaštititi na odgovarajući način.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Da biste izbegli pregrevanje organizma tokom najvrelijih dana u godini, pijte mnogo tečnosti, najbolje vode. Tako čete omogućiti vašem telu da se sam hladi.
- Izbegavajte teške fizičke aktivnosti tokom leta, pogotovo izmeđi 11 i 17 časova jer je tada zračenje sunca najjače
- Unosite dosta voća i povrća tokom leta jer ćete tako nadoknaditi nedostatak mineralnih soli.
sjajan tekst!
jako mi je zao sto velika vecina ljudi ne shvata znacaj zastite od sunca..
bravo za autora!