Pre nego što saznate odgovore na pitanja kako postati advokat, znajte da je to jedan vrlo odgovoran i ozbiljan posao.
Advokatura je samostalna javna delatnost kojoj je osnovni cilj pružanje pravne pomoći građanima. Da bi neko postao advokat neophodno je da ispuni sledeće uslove:
1) Treba da imate opštu zdravstvenu sposobnost
2) Završen pravni fakultet i stečeno zvanje diplomiranog pravnika
3) Nakon završenog fakulteta određeno vreme trebaa da radite na poslovima pravne struke. Ovo vreme je određeno Zakonom o polaganju pravosudnog ispita i njegova dužina zavisi od vrste pravnih poslova koje je kandidat obavlja
4) Treba da imate položen pravosudni ispit koji se sastoji iz pismenog i usmenog dela. Na pismenom delu ispita rešavaju se praktični slučajevi iz materije krivičnog i građanskog prava, a na usmenom delu ispita se polažu sledeći ispiti:
– Ustavno pravo sa organizacijom pravosuđa
– Radno pravo
– Upravno pravo
– Građansko pravo
– Krivično pravo
– Trgovinsko pravo
– Međunarodno privatno pravo
5) Potrebno je da se kandidat koji ispunjava prethodne uslove na lični zahtev upiše u imenik advokata koji se vodi pri Advokatskoj komori i da pritom položi zakletvu čiji tekst glasi: „Zaklinjem se da ću dužnost advokata obavljati savesno, da ću se u svom radu pridržavati ustava, zakona i drugih propisa, statuta komore i Kodeksa profesionalne etike advokata i da ću svojim postupcima i ponašanjem čuvati ugled advokature“.
Napomene:
– Osim ispunjenosti formalnih uslova, advokat bi trebalo da poseduje i čitav niz osobina koji ga čine podobnim za bavljenjem advokaturom: poštenje, profesionalnost, etičnost, humanost, visok nivo empatije za probleme svojih klijenata itd.
– Neovlašćeno bavljenje pružanjem pravne pomoći tj davanje pravnih saveta, sastavljanje podnesaka i zastupanje klijenata u sudskim, upravnim ili kakvim drugim postupcima uz naknadu, predstavlja krivično delo po Zakonu.