Ako je vaša idealna predstava kupovine naočara takva da isprobavate gomilu različitih parova ogledajući se u ogledalu, ova uputstva mogu vašu kupovinu podići na mnogo viši nivo. Da li ste ikada razmišljali o zaštiti od UV zračenja? Trajnosti, izdržljivosti i vidljivosti naočara? Da li ste ikada razmišljali kakav vam je oblik glave i lica i koji model bi vam po tome najviše odgovarao? O mnogim stvarima treba razmisliti pre kupovine naočara za sunce, nije bitno samo da li vam dobro stoje.
Kako izabrati naočare za sunce
- Prva i osnovna funkcija naočara za sunce je zaštita vaših očiju. Preterana izloženost UV zračenju može da izazove mnoge probleme sa očima, kao što su katarakta, opekotine, pa čak i kancer. Ako želite da vas naočare za sunce štite od ovih rizika, potražite one koje blokiraju najmanje 99% UVB zračenja i najmanje 95% UVA zračenja. Nemojte kupovati naočare koje predstavljaju samo modni dodatak, potražite one koje imaju etiketu na kojoj postoji neka informacija o UV zaštiti.
- Izaberite svoj stil – Naočara ima u raznim veličinama i oblicima. Evo nekoliko popularnih stilova:
- Naočare sa reflektujućim staklima – Imaju na staklima jedan reflektujući sloj, koji izgleda kao ogledalo, tako da vam niko ne može videti oči kada ih nosite. Ovakva stakla se najčešće mogu naći na avijatičarskim i sportskim naočarima.
- Avijatičarske naočare – Imaju stakla koja su u obliku suze i tanak metalni ram. Često ih koriste piloti (zbog toga i imaju ovaj naziv) i vojnici. Ovakav oblik naočara skoro svakome dobro stoji, ali najbolje stoji osobama sa ovalnim licem.
- Naočari mačkastog ili leptirastog oblika – Bile su jako popularne pedesetih i šezdesetih godina i ponovo se vraćaju u modu. Nosila ih je Odri Hepbern 1961. godine u filmu „Doručak kod Tifanija“ i veoma su šik.
- Lenonke – Naočare sa okruglim staklima, poznate po tome što ih je nosio Džon Lenon. Izgledaju interesantno kao modni detalj, ali nisu baš efektne u zaštiti od sunca, budući da su im stakla uglavnom manja i sa većim razmakom. Takođe imaju tanak metalni okvir.
- Sportske naočare – Uglavnom imaju gumeni ili plastični ram, lagane su, stakla prate oblik očiju, dosta su zatvorene i drške su im dugačke (skoro da skroz obavijaju glavu). Koriste ih uglavnom sportisti, naročito u ekstremnim sportovima.
- Velike XL naočare – Izgledaju glamurozno, uglavnom su ženske i nose ih poznati modeli i filmske zvezde.
- Kada izaberete model, uverite se da vam odgovara u potpunosti – Probajte ih kako biste se uverili da vam nisu velike ili da vas ne stežu. Težina naočara bi trebalo da bude lepo raspoređena između vaših ušiju i nosa, a trepavice ne bi trebalo da vam dodiruju stakla.
- Mudro izaberite boju stakla – Boja na staklima nije samo modni detalj ona može dosta uticati i na vaš vid, na opažanje kontrasta i razlike u bojama. Neke boje povećavaju kontrast, što može biti korisno. Međutim, ovo često ide na račun razlike u bojama, što može stvoriti problem, naročito kada vozite. Uz neke naočare ćete čak dobiti i rezervna stakla u drugoj boji, pa možete menjati boju veoma lako po potrebi. Siva stakla smanjuju intenzitet svetlosti bez uticaja na kontrast i razlikovanje boja. Braon stakla delimično povećavaju kontrast, tako što malo blokiraju plavu svetlost i odlična su za sportove u snegu. Žuta stakla znatno povećavaju kontrast zato što gotovo potpuno blokiraju plavu svetlost i popularna su među lovcima, kojima ovaj kontrast koristi kada gledaju u metu na nebu. Veoma je opasno nositi ih u bilo kojoj aktivnosti koja zahteva razlikovanje boja (vožnja). Takođe su dobre za zimske sportove. Crvena ili narandžasta stakla su takođe dobra za zimske sportove ali samo po oblačnom vremenu.
- Izaberite odgovarajući materijal za stakla – Izgrebane naočare su neupotrebljive jer će smetati vašim očima i oslabiti vam vid, pa je materijal od koga su izrađena stakla veoma bitan, ali on uglavnom diktira i cenu:
- PNX/Trivex – Materijal koji je otporan na udarce, savitljiv, lagan, ima odličnu optičku jasnoću, ali je veoma skup.
- Staklo – Teže je, skupo i lako se može razbiti.
- Polikarbonat – Nije otporan na ogrebotine, ima manju optičku jasnoću od PNX/Trivex-a ili stakla ali je pristupačniji.
- Plastika CR – 39 – Materijal koji se najčešće koristi, najpristupačniji je, ali i najlošijeg kvaliteta.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Okrugli ramovi su dobri za četvrtasta lica, četvrtasti ramovi su dobri za srcolika lica, a kvadratni ramovi su dobri za ovalno lice.
- Pre nego što kupite naočare, uverite se da vam dobro stoje. Ne želite da budu ni premale, ni prevelike, ni teške. Ne želite ni da samo izgledaju dobro, a da se osećate čudno kad ih stavite, da ne leže kako treba.
- Kada vam nisu na licu, obavezno stavljajte naočare u futrolu, da biste ih zaštitili od oštećenja.