Imate elektronsku poštu kojom biste bili zadovoljni da nema toliko neželjene pošte (tzv. spama) svakodnevno. Nije vam jasno ni ko su ti ljudi ni odakle im vaša adresa. Ah, pa ništa čudno, verujte da ni oni nemaju pojma ko ste vi! Spam u vašem elektronskom sandučetu nije razlog za paniku, ali je razlog za oprez. Teško je njega se potpuno osloboditi, ali ima načina da ga svedete na meru koja neće biti tako iritantna.
Kako izaći na kraj sa spamerima
- Svaki e-mail servis ima posebne foldere za vašu regularnu poštu tzv. „Inbox“ i „Spam“ ili Bulk Mail“ za nepoznatu, masovnu i neželjenu poštu koja može da stigne na vašu adresu.
- Svaki e-mail servis treba da ima automatski ugrađen filter koji služi da prepozna poštu nalik na spam i onda vam takvu poštu ili blokira da ne stigne uopšte, ili šalje u drugi folder. Ipak, propusti će se dešavati iz više razloga. Podešavanja tog filtera utvrđena su jednom i niste ih menjali, a hakeri i spameri iz celog sveta menjaju svoje taktike iz dana u dan. Često njihova pošta liči, kopira poštu nekih poznatih servisa i kompanija ili je navodno poslata sa adrese osobe koja se nalazi na listi vaših pravih kontakata.
- Ono što sami možete da učinite kada primetite da je spam zalutao u vašu regularnu poštu, obeležite sve sumnjivo kvačicom i pronađete opciju „Report Spam“ tj. prebacite u Spam folder. Kasnije će filter činiti to umesto vas, pod uslovom da je spam od istog pošiljaoca.
- Takodje možete u Search koji je u okviru e-mail naloga ukucati sve reči za koje sumjate da se mogu naći u neželjenoj pošti, onda će vam se izlistati pošta koju ste već dobijali, a koja to sadrži. To obeležite kao spam i kompjuter će zapamtiti opcije za ubuduće.
- U podešavanjima za spam treba da postoji „Block Sender“, pa možete zauvek da sprečite bilo kakvu poštu od određenih osoba koje su vam sumnjive ili vas iritiraju.
- Kada ne možete sami da pristupite opcijama, zamolite ljude od poverenja da vam pomognu ili uđite u Help i pročitajte o onome što vas zanima. Takođe bi bilo dobro da pišete administratoru o svom problemu.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Proverite sa svojim pravim kontaktima da li su vas za nešto prijavili, pretplatili i sl. i ljubazno ih zamolite da vas toga poštede.
- Ako ste se i sami davno bili učlanjeni negde nakon čega su nastavili da vam šalju reklame, pozivnice i ko zna šta jooš, potražite na dnu njihove poruke link unsubscribe ili odjava i to popunite, a ako link ne postoji, mora da postoji kontakt sajta sa koga te reklame stižu, pa im napišite da želite da se odjavite.
- Ako mislite da vaš servis nema dobru zastitu od spama ili je komplikovan za rukovanje, a možda je problem masovne pošte i previše poodmakao da biste se sa njim izborili, u krajnjem slučaju ugasite nalog kod njih i otvorite Gmail, Yahoo Mail, ili već saznajte koji je servis najpoznatiji u vašoj zemlji. Naravno, sačuvajte kontakte da biste ih obavestili o promeni adrese.
Upozorenja
- Nema potrebe, a ne bi ni vredelo da menjate šifru svaki put kad vidite neželjenu poštu. Šifru promenite samo ukoliko se desi da neko vreme ne uspevate da se ulogujete na svoj nalog i potom vam stigne obaveštenje da je neko pokušao da zloupotrebi vašu adresu i podatke.
- Ne otvarajte poštu sa nepoznate adrese, čak iako u naslovu vidite svoje ime ili nešto što vas zaista interesujete. Spam poruke veoma često sadrže kompjuterski virus koji može da onesposobi vaš operativni sistem, kompjuterske programe, aplikacije i /ili obriše važne podatke u roku od nekoliko sekundi!
- Ne nasedajte na mailove koji vas obaveštavaju da ste srećni dobitnik neke velike novčane nagrade, naslednik osobe koja nema živu rodbinu ili u kojima vas mole za asistenciju u nekoj transakciji uz novčanu nadoknadu. Ako se niste prijavili za nagradnu igru, ne možete biti dobitnik. Razmislite, da ste u situaciji osobe koja vam se obraća zar biste poslovnu tajnu i veliki novac poverili nekome kome ne znate ni ime?! U pitanju je samo pokušaj hakovanja vašeg računa. Lični podaci sa dokumenata i bankovnih računa se ne ostavljaju na internetu. Ne, nikako!