Koža je elastična, ali do određene granice. Trpi razne promene, prilagođava se potrebama celog organizma. Međutim kada promene nastaju naglo i brzo, ostavljaju traga na koži. Kad je reč o strijama najvažnije je shvatiti da ih je moguće samo ublažiti i učiniti manje vidljivima. Retkost je da potpuno iščeznu, a ni to se ne dešava samo od sebe. Zato je prevencija pojave strija izuzetno važna.
Šta su strije i kako nastaju
Pre saveta treba saznati neke osnovne stvari vezane za strije:
- Strije su “štrafte”, bele, sedefaste boje. Nastaju na mestima koja trpe naglo nastale promene kilaže ili obima. Koža se rastegne do krajnjih granica, dok ne počne da “puca”. Dolazi do oštećenja dubljih slojeva kože (dermisa) ,što se na površini kože vidi kao crvene fleke (štrafte), koje vremenom izblede i dobiju sedefast sjaj.
- Strije se češće javljaju kod žena jer su uslovljene promenama hormona ,ali se javljaju i kod muškaraca. Kod žena se češće javljaju u trudnoći.
- Mogu nastati na koži bilo kog dela tela, ali se uglavnom pojavljuju na butinama, zadnjici, kukovima, na grudima, nadlaktici, na stomaku.
- Kada se jednom pojave strije će najverovatnije ostati kao trajno obeležje, ma koliko se trudili da ih “izlečimo”. Strije su samo estetski problem
- Novonastale strije će biti crvene, svetlo ili tamnije crvene čak ružičaste, da bi posle nekoliko meseci počele lagano da blede. Polako će postajati sve bleđe dok ne postanu potpuno bele. S vremenom će ta sedefasta nijansa strija da se matira i bude manje upadljiva na koži.
- Najčešće se strije javljaju kod naglog, mršavljenja ili gojenja. Zato treba paziti na ishranu i ne držati rigorozne dijete.
- Posebnu pažnju prevenciji strija treba da poklanjaju trudnice. Pošto se telo transformiše u samo nekoliko meseci, koža će sigurno biti obeležena strijama.
Kako sprečiti pojavu strija tokom trudnoće
Sprečiti pojavu strija tokom trudnoće je veoma teško. Postoje načini da se spreči njihov nastanak ili bar ublaži “prugasti” izgled kože. Neki od načina borbe protiv strija su:
- Tečnost – unositi dosta tečnosti i hidrirati organizam. Potrebno je piti dosta vode (oko 2l), jer se na taj način koža održava mekom i elastičnom, a to sprečava pojavu strija.
- Fizička aktivnost i vežbanje – redovne vežbe, posebno vežbe istezanja učiniće kožu elastičnom.
- Hranite se veoma zdravo kako biste obezbedili hranljive sastojke vašoj koži ( a i vašoj bebi) od samog početka. Uzimajte prenatalne vitamine i dovoljnu količinu kalorija iz zdravih i hranljvih namirnica koje će vama i vašoj bebi obezbediti kalcijum, proteine, cela zrna žitarica i voće i povrće bogato vitaminima i mineralima. Izbegavati “brzu” hranu, a ishranu bazirati na povrću, voću i žitaricama, pazeći na kalorije. U tom slučaju nema straha od prevelikog variranja u kilaži, a samim tim i opasnosti od pojave strija. Kofein kada se konzumira u velikim količinama izaziva pojavu strija.
- Pratite uputstva za postepeno dobijanje na kilaži. To bi trebalo da iznosi oko 12 do 17 kg ako je vaša težina normalna, malo više ako ste mršavi ili očekujete blizance i malo manje ako ste gojazni. Ako brže dobijete kilograme tokom trudnoće, brže ćete i dobiti strije.
- Vitamini – treba uzimati hranu koja sadrži cink, vitamine A i C (mrkva, mleko, jaja, riba, lešnici…)
- Kreme protiv strija – postoje razne kreme, losioni, ulja i raznorazni komercijalni preparati koji obećavaju glatku i meku kožu bez strija .Treba imati u vidu da ovi preparati bez obzira na sastojke nisu magični, te će eventualno ublažiti postojeće strije ili sprečiti pojavu novih u onoj meri u kojoj bi se javile bez date kreme. Kreme koje sadrže kolagen štite od strija. Dobri su i prirodni voskovi, ši i kakao buter i pčelinji vosak.
- Prirodna, biljna i eterična ulja – daju zadovoljavajuće rezultate kod strija. Naročito se preporučuju bademovo ulje. Osim njega na strije deluju ruzmarin, lavanda, plod divlje ruže, jojoba, noćurak, neven, kamilica, aloja, avokado, neki kao biljna neki kao eterična ulja.
- Tretmani za strije – pokazali su se uspešni hemijski pilinzi, dermoabrazija i laserski tretmani.
- Barem ujutru i uveče hidrirajte grudi, stomak, struk, donji deo leđa, butine i bilo koji drugi deo tela na kom mislite da biste mogli da dobijete strije. Nije medicinski dokazano da kreme i losioni mogu da spreče pojavu striju pošto ne mogu da dopru do dubljih potkožnih slojeva gde se strije i javljaju, ali mogu da pomognu da vaša koža ne bude toliko suva i da vas ne svrbi toliko. Pravilan piling kože takođe može da doprinese njenom lepšem i zdravijem izgledu. Kakao buter, bademovo ulje i shea buter su odličan izbor za vašu kožu. Takođe, probajte da koristite i ulje pšeničnih klica. Ako možete da nađete čist Lanolin, deluje vrlo dobro na vašu kožu. Ako primetite da vas svrbi deo kože koja se više rasteže, to je siguran znak da treba da nanesete još hidratantne kreme ili losiona na taj deo. Dobar proizvod za tretiranje strija koji možete da nabavite u slobodnoj prodaji jeste Strijet ili ako možete da si priuštite i Niveine i Vichy proizvode za tretman protiv strija.
- Nastavite sa tretmanom nakon porođaja sve dok se ne vratite na svoju staru težinu – brz gubitak težine takođe može da uzrokuje pojavu strija!
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Strije su samo jedna od loših posledica mršavljenja izgladnjivanjem. Postoje i zdravi načini regulisanja kilaže. Strije samo ružno izgledaju. Nije pametno pokušavati sve i svašta, podvrgavati se agresivnim metodama ili lekovima. Važno je da ne narušavaju zdravlje, a kako izgledaju u drugom je planu.
- Vaša hidratantna krema bi trebalo da je bezbedna i na prirodnoj bazi, radi vašeg zdravlja kao i zdravlja vaše bebe. Možete sami da napravite vašu kremu protiv strija od kakao butera, maslinovog ulja, i vitamina E (samo iscedite sadržaj, pomešajte i nanestite!).
- Izbegavajte izlaganje suncu i odlaske u solarijum. Takođe, još uvek nije sasvim sigurno da li sastojci u kremi za sunčanje mogu da naškode vašem detetu u razvojnoj fazi u stomaku, tako da ako idete napolje, onda bi bilo najbolje da koristite zaštitnu odeću kao zaštitu od sunca i sunčevih zraka.
- Nemojte da dopustite da vam se koža skroz isuši. Hladna voda i topla tuširanja će sigurno isušiti kožu. Trebalo bi da nanosite hidratantnu kremu ili losion, dva do tri puta, kao što bi to i normalno uradili tokom zime ili nakon tople kupke. Nanesite bebi ulje nakon što ste laganim tapkanjem peškirom pokupili vodu sa tela. Neka se ulje upije u kožu, nakon čega nanesite hidratantni losion.
- Kupite čisti kakao buter u prodavnici zdrave hrane. Proizvodi koji se mogu kupiti u radnjama obično nisu čisti – proverite etiketu. Kakao buter će biti čvrst i gust, tako da ćete morati da ga izrendate, potom ga zagrejte u čaši u mikrotalasnoj pećnici. Kad se otopi, nanesite ga lagano preko vašeg stomaka. Ovo je veoma umirujuće, odlično miriše i pomaže da se barem osećate bolje, ako ništa drugo.
Upozorenja
- Trudnice treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre upotrebe nekog sredstva protiv strija. Preko kože se mogu apsorbovati sastojci krema protiv strija koji mogu nepovoljno delovati na bebu.
- Izbegavajte da koristite određene visoko-tehnološke proizvode za uklanjanje i prevenciju strija tokom trudnoće. Videćete da postoje nekoliko poznatih brendova na kojima stoji : "Nije preporučljivo koristiti tokom trudnoće ili dojenja"
- Slično tome, ako koristite kreme i losione kako bi sprečili ili smanjili strije na grudima, budite pažljivi tokom perioda dojenja. Ne želite da vaša beba unese hemikalije u sebe.
Mislim da ko je predodređen, tj.čija koža je sklona strijama, može svega da se pridržava, ali džabe. Meni je stomak, „ispucao“ tri dana pre porođaja, posle 9 meseci mazanja, masiranja i svega ostalog. Ali to nije ništa strašno! Postoje mnogo gore stvari u životu!
Strije sam dobila još u pubertetu kada sam naglo izrasla. Tretirala sam ih nekim preparatima, ali ne mogu da kažem da li sam postigla uspeh. Čini mi se da je strpljenje ključ uspeha. Za neke od ovih saveta sam već čula, neki su novina za mene, primeniću, pa videćemo…