Ćelijsko disanje, jako vazan proces koji se dešava u ćelijama, čak i biljnim i bez kojega bi život bio nemoguć. Ali da li ste se ikada zapitala kako se ono odvija. To je ustvari skup komlikovanih zadataka, ali ja ću nastojati da vam to opišem na što lakši način.
Kako se dešava ćelijsko disanje
Ćelijsko disaje se može podjeliti u 3 faze, a to su: GLIKOLIZA, KREBSOV CIKLUS i LANAC ZA TRANSKORT ELEKTORONA.
- GLIKOLIZA
Šećer koji se razgradi u organima za varanje putuje putem krvi do svih ćelija, taj razgrađeni šećer nazivamo glukozom. Kada glukoza uđe u ćeliju počinje njena dalja razgradnja, procesom koji se naziva glikoliza. U tom procesu od molekula glukoze nasaju 2 molekula ATP-a, 2 piruvata i 2 molekula NADH.Ta 2 molekula piruvata ulaze u matrix mitohondrije u prelaze u Acetil-CoA - CIKLUS LIMUNSKE KISELINE (KREBSOV CIKLUS)
Acetil-CoA se oksiduje i tako nastaju NADH, FADH2 nešto malo ATP-a i CO2. Energija je u 1. fazi bila deponovana u hemijskim vezama glukoze, a sada je ona deoinivana u elektronima NADH I FADH2 - LANAC ZA TRANSPORT ELEKTRONA
NADH I FADH2 moraju otpustiti svoje elektrone i jone u to lancu za trasport elektrona koji nazivamo i lancem disanja odnosno respiratorni lanac. On je smjesten na unutrasnjos strani mitohondrija. Elektroni tako putuju, kroz člsnove respiratornog lanca i na njima se dešava naizmjenična oksidacija i redukcija, odnosno primanje i otpustanje elektrona. Kako se elektroni prenose, takođe se prenose i joni. Zbog tog prenosa stvara se razlicita koncentracija jona sa ( unutrasnje ) membrane mitohondrije i uvjek u zivim sistemina razlicita koncetntracija jona znaci i velika potencijalna energija koja se kasnije moze upotrjebiti sa sintezu ATP-a. A ATP je kao što znamo energetska valuta ćelije.