Iako kažemo da je domaća kuhinja najbolja, ipak često poželimo da izađemo u restoran, naravno ukoliko nam to finansijske mogućnosti dozvoljavaju. Naravno da to ne činimo zato što smatramo da je tamo hrana ukusnije, već jednostvano zato što je u ljudskoj prirodi da nekud izađe i da ima razvijeni socijalni život.
Kako su nastali restorani
Međutim postavlja se pitanje kada su zapravo nastali restorani? Mnogo pre njihove pojave postojale su krčme u koje su ljudi svraćali da nešto pojedu i popiju i naravno porazgovaraju.
U XII veku u Londonu su postojale kuhinje u kojima se pripremalo i prodavalo kuvano meso. Kupci su mogli tu da ga pojedu ali i da ga odnesu kući tako da možemo reći da su to bili prvi začeci restorana.
Engleske gostionce su bila prva mesta u kojima su služena gotova jela u određeno vreme svakog dana. Često su se pretvarale u gostionice za ručavanje, koje su se pojavile u XV veku.
Već polovinom XVI veka mnogo gradski stanovnici, pripadnici svih klasa stvorili su naviku da rucaju i večeraju po gostionicama , gde se moglo jesti za jeftine pare, dok se na primer za pivo ili vino dodtano plaćalo.
Mnoge gostionice su postajale sastajališta za mnoge istaknute ljude tog vremena. Kafane su se pojavile prvenstveno u Engleskoj, u njima se služila kafa, čaj i ostala alkoholna pića.
Zvanično prvi restoran je otvoren u Parizu 1765.godine i u njemu su se služila jela i piće. Njegov osnivač je bio Bulanže. S obzirom da je postigao veoma veliki uspeh, vrlo brzo su otvoreni i mnogi drugi restorani po ugledu na ovaj. Tako da je u celoj Francuskoj postojalo dosta mesta gde se moglo jesti i piti. Tada je i prvi put upotrebljena reč restoran.
Zanimljiv clanak