Ako ste tokom ovih hladnih dana zaključili da je kamin jedino što vam nedostaje u enterijeru, primetićete da je on koristan detalj koji u svaki dom unosi toplinu.
Kamini su elementi prostora koji plene svojim izgledom, formom i funkcijom, oplemenjuju i greju prostor i dušu.
Tako da izradi svakog kamina treba posvetiti puno paznje, kako bi se uklopio u prostor, u želje budućeg vlasnika.
Kako se dele i čemu služe kamini
- Vrste kamina
Kamini se u osnovi dele na otvorene i zatvorene. Potrebno je znati prednosti i mane jednih i drugih. - Otvoreni kamini
Zovu ih i ‘pravi kamini’. Najšešće se zidaju šamotnim ciglama i termobetonom, a redje spajanjem prefabrikovanih elemenata. Osnovna karakteristika je da im je najmanje jedna strana otvorena, da je pogled na vatru direktan. Isijavanje toplote se širi direktno u prostor, čuje se lepo pucketanje drveta koje gori, što je deo utiska koji čini u kući.Konstrukcija ložišta ovakvih kamina mora da zadovoljava 2 zahteva. Prvi je da postigne maksimalno isijavanje u prostor, a drugi je da se sve uradi da se spreči ulazak dima u prostoriju. - Moramo znati da za kamine treba napraviti i odgovarajuće dimnjake. Pravilo za otvorene kamine je ‘jedan kamin-jedan dimnjak’. Dimnjak treba da bude dobro izolovan, jer će u suprotnom slabo da ‘vuče’, stvaraće se kondenzacija, i tzv. povratni hladni dim, koji je najčešći uzrok ‘curenja’ dima iz kamina.
- Dobro uradjen dimnjak je najosnovniji uslov za rad kamina. Otvoreni kamin nikako nije dobro postavljati na mesto gde se u toku rada može očekivati promaja, jer će vrtloženje vazduha oko kamina ometati njegov normalan rad.
- U otvoren kamin mogu da se ugradjuju razna poboljšanja za grejanje. Ova vrsta je prvenstveno namenjena za prijatnu atmosferu.
- Zatvoreni kamini
Osnovna stvar je sto ovi kamini imaju mogućnost zatvaranja ložišta vratima od gusa ili vratima sa staklom. Prave se od različitih materijala. Imaju ravan gornji deo lozista i relativno se lako mogu zameniti bez rušenja ukrasne obloge kamina. - Dimnjak mora da bude odgovarajućeg preseka i visine.
- Najbolja drva za loženje kamina su tzv.’tvrda drva’. Tu spadaju – bukovo, hrastovo, cerovo, bagremovo i grabovo drvo. Kod rustičnih kamina se obično ispod ili sa strane kamina napravi mesto za smeštaj manje količine drveta. Kod portala i kod kamina savremenog enterijera, u opremu kamina treba računati i korpu za drva koja može biti pletena od pruća, ili napravljena od metala.