Uživanje u omletu nije rezervisano samo za vreme doručka. Omlet sa prelivom po vašem izboru može biti brza, jeftina večera. Dodajte salatu, krompir pire sa strane kao dodatak glavnom jelu i dobićete potpun i zdrav obrok, u bilo koje vreme u toku dana.
Sastojci i potreban materijal:
- 2-3 jaja u zavisnosti od broja ljudi
- tiganj za pečenje
- mleko ili voda
- nešto čime ćete izlupati jaja (mikser, viljuška, žica za mućkanje )
- lopatica za okretanje ili spatula
- ulje ili maslac
- nadevi za omlet
- rendani ili izmrvljeni sir
- seckani crni ili mladi luk
- so
- biber
- bilje/začini
- suhomesnati proizvodi
- komadići ananasa
- paprika babura
- pečurke
- šunka, kobasica, slanina, ćureće ili pileće meso
- bilo koje druge vrste povrća kao što su grašak, špargla, šargarepe, itd.
Kako se pravi omlet
- Pripremite 2-5 jaja, u zavisnosti od toga koliko želite da pojedete. Jaja se brzo ispeku tako da je najbolje da izaberete sve sastojke za omlet i iseckate ih pre spremanja jela. Iseckajte ih na komadiće veličine zalogaja. Neki od uobičajenih dodataka za omlet podrazumevaju različite vrste luka, šunku, baburu, dinstano povrće, spanać, kobasicu, maslinke, paradajz izrezan na kockice i pečurke. Možete kombinovati neke ili sve navedene sastojke po vašem izboru.
- Razbijte jaja. Najbolje je da razbijate jaja jedno po jedno u činiju ili neku posudicu jer ćete na taj način sprečiti da se pokvarena jaja pomešaju sa ostalim jajima. Stavite sva jaja u jednu staklenu ili plastičnu činiju. Nakon što razbijete jaja, obavezno detaljno operite ruke da biste sprečili trovanje salmonelom.
- Mutite jaja dok se žumanca i belanca ne izmešaju u potpunosti. Za mućenje ili lupanje jaja možete koristiti viljušku ili žicu za mućkanje. Verovatno će samo viljuška biti dovoljna za mućkanje nečega jednostavnog kao što je omlet. Ulupajte 2 jajeta ukoliko spremate omlet za jednu osobu. Dok mućkate jaja, možete dodati so, biber i druge začine i bilje.
- Pomešajte sve druge sastojke koje ste pripremili u posebnu činiju i polako ih promešajte da bi se izmešali sastojci. Sa strane ostavite malo rendanog ili izmrvljenog sira.
- Stavite otprilike jednu veliku kašiku maslaca u tiganj. Zagrejte tiganj na niskoj do srednjoj temperaturi i isipajte jaja i ujednačeno ih raširite spatulom po dnu tiganja. Ako dodate malo mleka ili vode, jaja će postati penasta.
- Kada jaja budu čvrsto pečena sa donje strane, ali još uvek pomalo tečna na vrhu, pospite ih rendanim ili izdrobljenim sirom. Znaćete da je omlet gotov onda kada više ne bude ostalo tečnosti u jajima.
- Uzmite tri četvrtine vaših sastojaka iz činije i ravnomerno ih pospite preko jaja.
- Posebno obratite pažnju da se jaja ne zalepe za dno tiganja i pomoću lopatice za okretanje ili spatule odvajajte ivice omleta od tiganja da biste bili sigurni da se ne lepe. Lagano savijte strane vašeg omleta, oko 3-4 cm. Onda uvijte ili presavijte krajeve omleta, poklapajući sastojke.
- Otkotrljajte omlet do vašeg tanjira ili ga pomoću spatule podignite i stavite na tanjir.
- Stavite ostatak sastojaka na vrh omleta i pospite sa sirom.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Čak i ako ste u žurbi, nemojte peći omlet na previše visokoj temperaturi. Jaja se brzo ispeku, pa ako je temperatura previše visoka verovatno ćete na kraju dobiti zagorela jaja.
- Planirajte i pripremite se unapred. Za pripremu super brzih omleta, trebalo bi da već imate unapred iseckane vaše omiljene dodatke. Seckanje povrća i mesa ili rendanje sira traje duže nego samo pečenje omleta.
- Pazite da se jaja ne lepe za tiganj. Da bi vam svi sastojci ostali unutar presavijenog omleta, trebalo bi da presavijete omlet na pola. Ako prepečete jaja, omlet će se zalepiti za tiganj i raspadaće se kada budete pokušali da prebacite jednu polovinu preko druge.
- Za maksimalnu baršunatost jaja, izmešajte belanca i žumanca odvojeno i pomešajte ih tek neposredno pred pečenje omleta. Držite jaja 5-6 minuta pod vrućom vodom da bi ona postigla sobnu temperaturu. Sve sastojke morate prethodno prokuvati ili prepržiti - ovo posebno važi za meso.
- Ne plašite se da budete kreativni. Mnogi ljudi uživaju u omletima sa veoma različitim dodacima i otkačenim kombinacijama (kao što su avokado i škampi ili slanina i ananas). Kao i pica, omlet predstavlja neograničeno “platno” za kulinarske umetnosti.
Upozorenja
- Pre pripreme omleta, uverite se da jaja nisu pokvarena. Pokvarena jaja će pokvariti vaše uživanje u omletu. Jaja imaju rok upotrebe barem dve nedelje od datuma kupovine ukoliko ih držite u frižideru.
- Ako vam ljuska ostane u jajetu kada ih razbijete, obavezno ih uklonite pre pečenja. Nema ništa neukusnije nego da jedete omlet sa ljuskom jajeta!
- Uverite se da je vaš omlet potpuno pečen. Salmonela, bakterija koja izaziva trovanje hranom, uobičajena je u jajima. Bakterija će biti uništena samo ako su jaja potpuno pržena (pržite ih na 160 stepeni i proverite da li su i dalje tečna ili ne).
- Meso morate obavezno prethodno peći ili kuvati, čak i pre nego što ga dodate u tiganj ostalim sastojcima.
- Jaja sadrže veliku količinu holesterola, pa ako imate problema sa visokim holesterolom koristite samo belanca od jajeta. Budite svesni i toga da nisu svi holesteroli loši po zdravlje.