Recept se zapravo ne zove samo „kung pao“, već ima različita imena, u zavisnosti od toga u kom se delu Kine sprema. Ako u kineskom restoranu u Srbiji tražite ovo jelo, oni će vam doneti njihovu piletinu sa kikirikijem i najverovatnije neće imati pojma šta je to „kung pao“. Razlog za to je što se ovo jelo zove i „Thai piletina“, „Gombao piletina“ i tako dalje. Ali poena je ista – to je jelo od piletine u sosu sa kikirikijem. Na kineski način, a za naše nepce je pomalo neslano, ali u ovom receptu dobijate varijantu prilagođenu našem podzemlju.
Kako spremiti „kung pao“ piletinu
- Potrebno je :
- 1/4 bočice soja sosa
- sok od 2 limete (ili limuna, ako ne možete da nađete limete)
- 3 češnja belog luka
- 2 kašičice djumbira u prahu
- 1 velika kašika tabasco sosa, čilija ili vašeg domaćeg ljutog sosa od paradajza, pinđur – šta god da imate
- 750 g piletine bez kostiju. Piletina se ovako ne kupuje, ovo ćete morati sami da odradite, tako da vam je manje-više potrebno celo pile od min 1kg, pa ćete ga sami očistiti od kostiju i iseckati na kockice. Ili kupite pileća prsa, koja ćete iseckati.
- kašika šećera (ako hoćete originalan recept, a ako vam ne odgovara kombinacija šećera i mesa, onda šećer izacite)
- pola čaše vode
- 1 do 2 crna luka
- ulje
- 3 kašike kikirikija, koji ćete upržiti na šećeru i maslacu, a onda dobro umutiti. (to vam je oko 50gr kikirikija)
- skrob ili obično brašno.
- Marinadu vam čine – sok od 2 limuna, 3 izgnječena češnja belog luka, soja sos i đumbir. Možete dodati i brašno ili skrob (ako hoćete da dobijete pohovanu piletinu), ili malo vina – prosto birate po vašem ukusu. Ja ovde dodajem i začine (začin C i nešto od ljutih začina), ali to opet zavisi samo od vašeg ukusa. Komadići piletine se ovde mariniraju najmanje sat vremena u dubokoj činiji, a najbolje preko noći (što duže, to bolje).
- Na ulju ispržite šećer dok se ne istopi (ako ste rešili da koristite šećer). Na ulje se dodaju i začini koje koristite, malo đumbira.
- Onda dodate iseckani crni luk. Kad luk dobije staklast izgled, dodajte vaš sos od paradajza (dakle onaj koji imate).
- Konačno u smesu dodajete piletinu, proceđenu od marinade.Tako pržite jedno 5 minuta (dok se svi komadići malo zaprže), i onda dodajete ostalu marinadu sa pola čaše vode. Ostavite da se dinsta na tihoj vatri jedno 15 minuta, uz povremeno mešanje.
- Dodajete uprženi kikiriki, dinstate još 5-10 minuta i sklanjate sa vatre.
- Služite po porcijama, uz skuvani pirinač ili testeninu. Ako želite da baš bude „po naški“, možete da služite i uz pire, ali samo pod uslovom da niste dodavali skrob ili brašno u marinadu. Kao prilog može da ide i kombinacija iseckanog kuvanog povrća.
- Prijatno!
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ako u marinadu dodajete skrob ili brašno, onda nemojte služiti pire uz jelo - to je previše skroba za jedan obrok.
- Tokom prženja možete dodati i tanke listiće paprike - obične ili ljute, vaš izbor.
- Ovaj recept ima dosta varijacija, tako da ako želite nešto "kao kineski" recept, onda možete piletinu da marinirate i u rastvorenoj kocki supe, sa ili bez soja sosa.
- Kombinaciju sastojaka u ovom receptu možete korigovati po sopstvenom ukusu - možda više soje, manje đumbira? Više čilija, manje luka? Izbor je na vama.
- Vrlo je moguće da ćete naići na gomilu varijacija ovog recepta - svakako izaberite onaj koji vama najviše odgovara. Recepti su manje-više slični, uz dodavanje onog ili oduzimanje ovog sastojka, ali u principu - to je sve dinstana marinirana piletina sa kikirikijem. Ostalo zavisi od ukusa vašeg nepca.