Mucanje je govorna mana koja utiče na ritam i tečnost govora, sa nevoljnim ponavljanjem pojedinih glasova ili slogova i povremenim blokiranjem ili produžavanjem zvukova, slogova i reči. Nastaje na osnovu psiholoških, ne fizioloških poremećaja i često se javlja kod dece na koju se vrši pritisak da tečno govore pred drugima. Uglavnom do mucanja dolazi u periodu od druge do šeste godine.
Kako roditelj može da pomogne detetu koje muca
Ako vaše dete muca, pored stručne lekarske pomoći, psihologa i logopeda, i uloga roditelja je od velikog značaja. Postoji nekoliko načina i metoda zahvaljujući kojima možete pomoći svom detetu da prevaziće ovu govornu manu:
- Kada dete govori neka vaše lice bude u ravni sa njegovim, opušteno i mirno, to mu uliva samopouzdanje, napravite opuštenu atmosferu i posvetite mu vreme.
- U komunikaciji sa detetom budite strpljivi i pažljivi, nemojte da ga požurujete da nešto kaže, dajte mu vremena da se izrazi.
- Ni na koji način mu ne pokazujte uznemirenost, nipošto ne tražite detetu da ponavlja reč sve dok je pravilno ne izgovori, stvarate mu pritisak i biće mu još teže, može da se zatvori u sebe i da počne da odbija da priča sa vama.
- Dajte mu dovoljno vremena da kaže ono sto je zamislilo, ne upadajte mu u reč niti vi završavajte ono što je ono htelo reći.
- Pričajte polako i razgovetno, jezikom koji dete razume.
- Ne postavljajte previše pitanja odjednom, zbunićete ga i zbrzati. Ako postavljate jedno po jedno pitanje, sačekajući odgovor pre nego što postavite sledeće, dete će biti fokusirano samo na njega i polako će vam odgovoriti. U suprotnom, krenuće da vam odgovori na sva i to će podstaći njegovo mucanje.
- Stavite mu do znanja da ga volite i da vam je stalo do njega, provodite više vremena zajedno i radite one stvari koje su njemu zabavne.
- Čitajte mu knjige koje voli (omiljenu ako ima).
- Igrajte sa njim omiljene igre.