Poznato je da fizička aktivnost i sport pozitivno utiču na gradju tela i kičmeni stub, medjutim intezivna aktivnost i bavljenje gimnastikom može dovesti do potencijalnih negativnih efekata posebno tokom rasta i razvoja.
Kako i koliko je opterećen kičmeni stub gimnastičara
Postoje veliki broj radova koji se bave ispitivanjem povreda kičmenog stuba kod gimnastičara. Gimnastika je polistruktuarni konvencijalni sport u čijoj su osnovi kompleksna kretanja, izvedena u skladu sa estetskim kriterijumomi storogo definisanim pravilima.
U gimnastici postoje spedifičan način dršanja tela tokom vežbanja suprotan od onog koji se traži u većini sportova. Ovakvo držanje tela i izvan treninga može dovesti do povreda i deformiteta.
Bolovi u ledjima su česti kod gimnastičara svih nivoa, a uzrok bolova mogu biti uganuća mišica, ligamenata i poremećaji interverterbalnog diska. Povrede su retko ozbiljne ali mogu dovesti do hroničnog bola i preloma.
Žene koje se bave gimnastikom su u većoj opasnosti od povreda ukoliko imaju malu težinu i ograničen unos kalorija.
Rezultati istraživanja ukazuju na veliki broj povreda kičmenog stuba tokom treninga i takmičenja, ali i problema nakon završetka gimnastičke karijere. Često dolazi do povreda, jer mladi gimnastičari na takmičenjima izvode elemente velikih težina koji nisu usavršeni.
Specifične vežbe za mišice lumbalnog dela i abdominalne muskulature, mogu biti korisne za prevenciju i redukciju lumbalnog sindroma, koji se jalvja kao sve češći problem, ali i drugih povreda kičme. Neophodno je da se ove vežbe što ranije uključe u svakodnevnu praksu.