Kuvanje jaja može biti nezgodno – tek kada ih otvorite nakon kuvanja možete proveriti da li su dovoljno kuvana. Proces koji se nalazi u osnovi kuvanja je mnogo komplikovaniji nego što većina ljudi može i da zamisli, jer postoji veliki broj raznovrsnih faktora koji utiču na to kako će kuvano jaje na kraju ispasti. Međutim, ako pratite dole navedene korake, dobićete rezultate koje želite.
Kako skuvati jaja
- Lagano položite jaja u prazan lonac ili posudu.
- Sipajte vodu preko jaja tako da ona dostigne visinu oko 2,5 cm uz zid lonca. Koristite vodu koja je postigla sobnu temperaturu. Ako je voda hladna, biće potrebno više vremena da se jaja skuvaju. Međutim, ako je voda već vruća, možete rizikovati da se prerano ugreje i prekuva jaja ( tj. predugo ćete držati jaja na temperaturi ključanja).
- Dodajte jednu veliku kašiku soli ili sirćeta u vodu. So i sirće pomažu brže zgrušnjavanje proteina u belancetu jajeta tako da će se bilo koja pukotina na ljusci jajeta brzo začepiti.
- Pokrijte lonac.
- Voda mora da prokuva. Ostanite blizu šporeta i osluškujte; trebalo bi da čujete kada voda počne da ključa. Nemojte skidati poklopac da biste to proveravali. Čim voda proključa, ne oklevajte već odmah skinite lonac sa vatre. Na taj način ćete sprečiti da se jaja prekuvaju. Ostavite lonac i dalje pokriven poklopcem tako da voda ima temperaturu malo nižu od tačke ključanja.
- Ostavite jaja da odstoje 3-5 minuta da biste dobili jaja kuvana na tihoj vatri ili meko kuvana (rovita) jaja. Meko kuvana jaja imaju tek malo čvrsto spoljašnje belance, mlečno unutrašnje belance, toplo žumance, a jedu se pomoću kašike kojom se vade iz ljuske.
- Ostavite jaja da odstoje 5-6 minuta da biste dobili poširana jaja. Poširana jaja imaju polutečno žumance, a spoljašni deo belanca je dovoljno čvrst tako da ljuska može da se ljušti.
- Ostavite jaja da odstoje 10-15 minuta da biste dobili tvrdo kuvana jaja. Neka odstoje 10 minuta ako želite da žumance bude tamno žuto, vlažno i pomalo da liči na paštetu; a 15 minuta ako želite da žumance bude jako žuto, suvo i da se mrvi.
- Ohladite jaja odmah po isteku određenog vremena. Da biste zaustavili proces kuvanja, iscedite vruću vodu i zamenite je hladnom. Dodajte nekoliko kockica leda u vodu.
- Ostavite kuvana jaja u frižideru dok se potpuno ne ohlade. Na taj način ćete omogućiti belancetu jajeta da se zgusne, a samim tim biće lakše i oljuštiti jaja.
- Možete držati jaja pod hladnom vodom u sudoperi dok ih ljuštite. To će vam pomoći da jaje lakše odvojite od ljuske.
- Tvrdo kuvana jaja je lakše potpuno oljuštiti ako ljuske puknu dok ih hladite u vodi. Kada se završi kuvanje jaja, isipajte vruću vodu i zamenite je hladnom. Podignite svako jaje posebno (pazite, jaja će i dalje biti vruća), i bacite ga natrag u lonac sa hladnom vodom tako da ljuska pukne. Dok se jaja budu hladila, voda će se uvući ispod ljuske. Onda će biti lakše skinuti ljusku bez odvajanja delova jajeta. Ovo je naročito koristan savet ako pravite jela kod kojih je izgled veoma bitan, kao što su punjena jaja.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ako ćete seći kuvana jaja na pola, koristite najsvežija jaja koja možete nabaviti, pošto ona obično imaju žumanca postavljena tačno u središtu jajeta, a i manja je verovatnoća da će žumanca svežih jaja dobiti zelenu boju.
- Sveža jaja su manje sklona pucanju jer ona imaju nisku pH vrednost u belancetu koja prouzrokuje njihovo lepljenje za membranu unutrašnje ljuske. Ali, to takođe znači i da se sveža jaja teže ljušte. Da biste rešili ovaj problem, možete dodati kašičicu sode bikarbone (koja podiže pH vrednost i smanjuje prilepljivanje belanca za ljusku), ali tada možete očekivati da će jaja imati malo ukus sumpora. Jaja koja su stajala u frižideru nekoliko dana imaju višu pH vrednost i verovatno će brže pucati, ali ih je lakše oljuštiti.
- Pojedini izvori preporučuju da iglom napravite plitku rupu na ravnijem kraju jajeta pre kuvanja da bi na taj način ispustili vazduh koji dovodi do širenja i tako smanjili šanse za pucanje jajeta, ali su istraživanja pokazala da ovo nije pouzdana tehnika.
- Alternativna varijanta je da kuvate jaja na pari. Lagano ih položite u 1 cm duboku vodu u nekoj plićoj posudi, prekrijte posudu poklopcem koji čvrsto naleže na nju i stavite jaja na vatru da se kuvaju.
- Možete produžavati kuvanje tvrdo kuvanih jaja satima da biste dobili jaču boju i ukus, ali samo ako striktno kontrolišete temperaturu. Kineska mramorna jaja lagano krčkaju u vodi (ne ključaju) dok ne budu gotova, zatim se lagano razbiju i onda se vraćaju natrag u vodu da se krčkaju još sat ili dva sa čajem, solju, šećerom i drugim dodacima pomešanim u vodi. Tvrdo kuvana jaja na Srednjem istoku (“hamindas”) su jaja koja se kuvaju 6-18 sati u alkalnom rastvoru i na kontrolisanoj temperaturi (71-74°C) da bi dobila smeđe, meko belance i kremasto žumance.
Upozorenja
- Ako ste zaboravili da sklonite lonac sa vatre kada je voda prokuvala, rizikujete da ćete prekuvati jaja i dobiti belance poput gume i suva žumanca.
- Ako ostavite jaja u skoro ključaloj vodi dodatnih 15 minuta, žumanca će izgubiti boju, a jaja će biti neprijatnog mirisa koji podseća na sumpor.
- Uobičajeno je da se meko kuvana jaja ne ljušte. Na jednom kraju se napravi otvor i unutrašnji deo jajeta se izvlači kašikom dok se ostatak ljuske ostavlja netaknutim.
- Upotreba velike količine sirćeta učiniće da vaša jaja imaju loš miris i ukus sirćeta.
- Ako perete jaja pod tekućom vodom, odvodi u sudoperi se mogu zapušiti. Veoma je teško otkloniti ljuske od jajeta iz cevi pošto su relativno teške i sklone da potonu, dok se otpaci mogu zalepiti na unutrašnje zidove vaših odvodnih cevi.
Tekst je sjajan, ali posirana jaja nisu ovo sto si napisala – posirana jaja su prakticno jaja „przena“ na vodi. Prokljucalu vodu treba jako promesati da se napravi vir i onda se u taj vir razbije jaje = dobija se „kuvano jaje na oko“ odnosno posirano jaje.
Sve u svemu sjajno sa pratećom sjajnom fotkom.Pohvale.