U našem telu svakodnevno se odigravaju brojne, međusobno povezane, hemijske reakcije. To je trajan proces i, zahvaljujući njemu, u našem organizmu vlada savršena ravnoteža.
Određeni organi proizvode hemijske supstance koje se, preko krvi, raznose po celom telu i obaveštavaju ćelije o svemu što treba da rade u određenom trenutku. Ti organi se zovu endokrine žlezde, odnosno žlezde sa unutrašnjim lučenjem, a supstance koje proizvode su hormoni.
Žlezde koje čine endokrini sistem su: hipofiza, epifiza, štitasta žlezda, paratiroidne žlezde, nadbubrežne žlezde, pankreas (delimično) i gonade. Gonade su različite kod muškaraca i žena: žene imaju jajnike, a muškarci testise.
Kako zaštititi žlezde
- Trebalo bi pravilnom i uravnoteženom ishranom održavati svoje žlezde sa unutrašnjim lučenjem u dobrom stanju. Ako vodimo računa o ishrani, daćemo veliki doprinos pravilnom radu žlezda i proizvodnji neophodnih hormona.
- Treba jesti raznovrsno i ne preterivati sa konzumiranjem alkohola, jer on šteti nervnom sistemu i hipotalamusu.
- Neke druge supstance blagotvorno deluju na endokrine žlezde. Treba jesti puno ribe i koristiti jodiranu so, koja utiče na pravilan rad tiroidne žlezde.
- U periodu rasta i razvoja, trebalo bi da deca piju mleko, jedu mlečne proizvode i hranu bogatu kalcijumom, jer kalcijum podstiče rad hormona rasta, koji se proizvodi u hipofizi, što uslovljava jačanje i razvoj kostiju.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ako imate endokrini poremećaj, doktor vas može uputi kod specijaliste endokrinologa. Endokrinolog je specijalno obučen za bolesti endokrinog sistema.
- Simptomi poremećaja endokrinog sistema variraju i zavise od specifične žlezde o kojoj je reč. Većina ljudi sa endokrinim bolestima žale se na umor, slabost i malaksalost.