Trigliceridi su masti koje nisu ni malo zanemarljive jer omogućavaju veću količinu energije našem organizmu. Osnovni proizvođač triglicerida je naš organizam, ali značajan izvor samih triglicerida jeste i hrana koju konzumiramo.
Kao i kod holesterola, može doći i do povećanja triglicerida. U tom slučaju, naše telo se na izvestan način dovodi u opasnost. Najčešće, kada je povišen holesterol, povišeni su i trigliceridi, ali to ne mora biti nužno.
Koji su najčešći uzroci triglicerida
Uzroci triglicerida koji su povišeni mogu biti i različiti i mnogobrojni. Prva pomisao jeste telesna težina koja prevazilazi granice normalnog, ali tu su i manjak fizičke aktivnosti, loša ishrana, hrana koja je masna ili začinjena, ali se u poslednje vreme kao jedan od uzroka povišenih triglicerida navodi i konzumiranje cigareta tokom dužeg vremenskog perioda. Pre nego što se uključe lekovi, trigliceridi se mogu skinuti (njihova vrednost se može smanjiti) i prirodnim putem. U daljem tekstu, navešćemo neka od rešenja.
Važno je navesti hranu koju nije preporučeno, ili bolje rečeno – nije dozvoljeno unositi. Nako što se plan ishrane izmeni, promene u nivou triglicerida biće uočljive već nakon nekoliko nedelja. Namirnice koje treba izbaciti i ne konzumirati:
- fast food (brza hrana) – viršle, pljeskavice, pice, testenine…
- prerađevine od suvog mesa – parizer, mesni narezak, slanina, čvarci, pihtije…
- slatkiši i grickalice – krekeri, smoki, čips, grisine, kokice…
- ulje i margarin
- alkoholni napici
- namirnice i proizvodi na bazi šećera
- proizvodi od mleka koji sadrže visok nivo mlečne masti
Koja hrana je dobra za trigliceride
Kada se izbace namirnice koje nisu zdrave, potrebno je uneti u ishranu zdrave namirnice. Na ove načine moguća je znatna regulacija povišenih triglicerida. Namirnice su sledeće:
- povrće – visok nivo antitrigliceridnih dejstava ističe mahunarke kao blagodarne za pvaj problem
- voće – crveno voće, citrusno voće, jabuke
- beli luk – antioksidans koji je prirodan
- morski plodovi i riba – ajkulino ulje, ajkulino meso, morska riba, rakovi, školjke, lignje)
- ulje sa dobrim holesterolom – kukuruzno, od grožđanih košpica, maslinovo, sojino
- meso – ćureće i pileće – kožica sa njih se pre spremanja mora skinuti
- krtina od mesa bez masti
- žitarice i proizvodi od žitarica – ovsene mekinje i ovsene pahuljice, pita od heljde, proizvodi na bazi pirinča, hleb od ječma i (ili) raži
Prirodni lekovi za smanjenje triglicerida
Vrednost triglicerida prema predviđenim parametrima iznosi 0,45 – 2,28 milimola/litru.
- Jedan od prvih i osnovnih prirodnih elemenata za samnjenje triglicerida je med. Njega možete jesti dnevno po kašičicu, ali ga možete i dodavati kao zaslađivač u jela ili u neke napitke.
- Takođe, pored meda, jedan od prirodnih lekova je beli luk. Izdvaja se kao dobar antioksidans koji može da razbije čestice od kojih su masti sastavljene i dovodi u zdravo stanje krvne ćelije i krvne sudove. Pre svega, ukoliko osoba ima povišene trigliceride, važno je da se ishrana izmeni i redukuje.
- Pre svega, neka ustajanje bude u ranijim jutarnjim časovima kako bi doručkovali na vreme i kako bi energija za taj dan bila na niovu.
- Preporuka je da za doručak jedete pahuljice, imajte više manjih obroka i nemojte jesti najkasnije do 19h. Fizičku aktivnost pospešite, ukoliko ne možete da idete u teretanu ili na neku vrstu grupne aktivnosti, pešačite što više, nemojte koristiti gradski prevoz i umesto lifta idite stepenicama.
- Ukoliko ste pušač, izbacite cigarete. Dim od cigareta dovodi do zapušenja krvnih sudova.
- Koštunjavo voće se pokazalo kao jako dobro za smanjenje povišenih triglicerida.
- Neke od namirnica sa zdravim mastima su: kokos, masline, maslinovo ulje, orasi, bademi, seme od bundeve, orasi, avokado…
- Tofu sir i sojino mleko nemirnice su koje imaju visok nivo sojinih proteina koji je jako dobar razgrađivač masti koje se nalaze u krvnim sudovima.
Ukoliko regulišete svoju ishranu i uvodite neku dijetu, najbolje je da započnete sa nekim programom ishrane koji u sebi sadrži 0% triglicerida. Korak po korak, postepeno, nezdrave namirnice menjajte zdravijim.
Limun i celer dobra su kombinacija u pospešenju varenja, ali i smanjuju msti u ljudskom organizmu. Stolica će biti regulisana, telesna težina biće redukovana, tako da se ostvaruje dvostruka korist. Kiselina iz limuna može „razbiti“ trigliceride i lakše će biti izbačeni iz organizma, a celer krvne sudove čini prohodnijim i pomaže u njihovom jačanju.
Recept sa peršunom za smanjenje triglicerida
Pored belog luka i meda, još jedan lek protiv povišenih triglicerida dolazi iz prirode. U pitanju je peršun. U ovoj biljci nalazi se najviše vitamina C. Takođe, ukoliko želite da smanjite nivo triglicerida i holesterola, možete napraviti lek čiji je glavni sastojak peršun. Potrebno je:
- 3l vode
- 6 veza peršuna
- 1 kesica bikarbone sode
- 1kg limuna (napomena: svež, žute kore)
- Potrebno je dobro oprati limun, a potom potopiti u vodu u kojoj je rastopljena 1 kesica bikarbone sode.
- Važno je da voda bude topla kako biste posudu poklopili i kako bi limun postao i mek i kako biste lakše mogli da iscedite sok.
- Nakon što prođe sat vremena, peršun sitno iseckajte i ubacite u vodu, limun koji je bio unutra iseckajte zajedno sa korom na kocke – i sve to je potrebno da se kuva 3h. U ovoj kombinaciji i u ovim uslovima peršun i limun „podariće“ sve blagodeti koje poseduju.
- Kada je sve skuvano, vodu procedite i rasporedite u tegle ili posude koje je moguće dobro zatvoriti.
- Neka se u frižideru ohladi nakon čega se pripremljeni lek može piti.
- Najbolje je lek konzumirati kada ustanete ujutru. Potrebno je popiti ga na prazan stomak i u dozama koje se umale – preciznije, dovoljna doza napravljenog leka je 1 čašica za rakiju.
- Kada se odlučite da pijete ovaj lek, tokom dana pijte što je moguće više vode, da bi se detoksikacija organizma izvršila na pravi način.