Subkutana aplikacija leka podrazumeva aplikaciju leka neposredno pod kožu. Na
ovaj način se primenjuju lekovi kod kojih je poželjna sporija resorpcija leka i u manjoj količini (do 2 ml). Ukoliko je propisana veća količina leka za subkutano davanje preporučuje se davanje leka na dva mesta, potkožno, sa posebnim brizgalicama i iglama. Lekovi koji se daju putem subkutane injekcije najčešće su vodeni rastvori i suspenzije. Subkutano se daju heparin i insulin.
Kako se daje subkutana (podkožna) injekcija
- U okviru psihofizičke pripreme neophodno je saopštiti pacijentu važnost davanja injekcije, obavestiti ga da će osetiti bol prilikom ubrizgavanja leka i zamoliti pacijenta za saradnju. Takođe mu treba skrenuti pažnju da u slučaju pojave bilo kakve promene odmah obavesti sestru. Najčešća mesta za davanje subkutanih injekcija su spoljna strana nadlaktice, prednja strana butine, rastresito tkivo donjeg abdomena, gornji deo bedra, glutealni predeo i gornji deo leđa. Ubrizgavanje leka subkutano je zabranjeno na oštećenim i lediranim delovima kože, mladežima, ožiljcima. Namestiti pacijenta u udoban, adekvatan položaj, osloboditi ciljanu regiju od odeće.
- Oprati ruke, staviti rukavice za jednokratnu upotrebu
Na pokretnim kolicima potrebno je pripremiti sledeće: ordinirani lek, brizgalice za jednokratnu upotrebu koja treba da bude u originalnom pakovanju, provera da li je pakovanje u kome je brizgalica originalno i neoštećeno, igle, tupfere vate, sredstvo za dezinfekciju kože, urgentnu terapiju, rukavice. - Medicinska sestra / tehničar:
- Obaveštava lekara u slučaju pojave neke komplikacije
- Utvrđuje identitet pacijenta
- Obavlja psihofizičku pripremu pacijenta
- Proverava nalog lekara
- Pere ruke, stavlja rukavice
- Priprema ordinirani lek
- Postavlja pacijenta u adekvatan položaj
- Oslobađa od odeće i dezinfikuje ciljanu regiju
- Plasira iglu polako ispod kože, aspirira sadržaj
- Ako nema krvi lagano aplikuje lek
- Nakon ubrizgavanja leka iglu nežno izvadi, mesto aplikacije pokriva tupferom vate
- Blago masira mesto aplikacije
- Posmatra reakcije pacijenta
- Rasprema upotrebljeni materijal
- Uklanja tupfer i proverava mesto uboda
- Opservira pacijenta oko 30 minuta zbog moguće pozne alergijske reakcije
- Ukoliko se pojavi hematom, stavlja vlažne obloge
- Po završenoj proceduri obavezno oprati ruke.
- Upisuje realizaciju ostvarene aktivnosti
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ukoliko se prilikom aspiracije pojavi krv u brizgalici, znači da se igla nalazi u krvnom sudu. Tada treba prekinuti davanje injekcije, odnosno ne ubrizgavati krvavi rastvor. Kod primene svakog leka medicinska sestra je dužna da se pridržava sledećih pravila: Proveriti ime i prezime pacijenta kome se lek daje i na nalogu
- Proveriti tačan naziv propisanog leka na nalogu i pakovanju
- Proveriti rok trajanja leka
- Proveritit dozu propisanog leka, način primene i vreme davanja
- Proveriti način ili put unošenja leka u organizam i nakon davanja leka pratiti stanje pacijenta i moguće reakcije na lek
Upozorenja
- Nikada ne vraćati poklopac na korišćenu iglu.
- Upotrebljenu iglu uvek odložiti jednom rukom u za to određen kontejner za odlaganje oštrih predmeta, korišćenjem žljeba na poklopcu kontejnera.
- Ne manipulisati nepotrebno iglama posle njihove upotrebe, odnosno ne savijati igle i ne lomiti ih.
- Ukoliko se injekcije daju na terenu, u domu bolesnika, potrebno je imati na raspolaganju mali plastični kontejner žute boje, u kome će se prikupljati upotrebljene igle.
- Zaštita životne sredine i zbrinjavanje medicinskog otpada koji nastaje prilikom ordiniranja parenteralne terapije i davanja injekcija počiva na podizanju svesti i nivoa znanja profesionalaca i šire društvene zajednice, preuzimanju odgovornosti u radu i saradnji zdravstvenih radnika prilikom pružanja zdravstvene zaštite.