Služba za kućno lečenje organizuje i sprovodi lečenje, zdravstvenu negu i palijativno zbrinjavanje u kućnim uslovima osiguranom licu koje je nepokretno ili čije kretanje zahteva pomoć druge osobe.
Kako napraviti program obuke za asistente u kućnom lečenju
- Prijem u Službu kućnog lečenja i upoznavanje asistenata sa načinom rada lekara, medicinskih sestara i tehničara službe. Ukazati na:
- važnost dobre komunikacije sa stručnim timom i bolesnikom i članovima porodice
- odgovorno, pažljivo i strpljivo obavljanje radnih obaveza
- ne deliti poslove na teške i lake
- da osoba koja neguje bude čista , uredna i da ličnim izgledom i poštovanjem uliva poverenje
- da nosi zaštitnu obuću i odeću
- da ima razvijene higijenske navike
- da je samokritična i da se pridržava osnovnih principa i zadataka u kućnoj nezi
- da vodi medicinsku dokumentaciju.
- da poseduje određena znanja, praktične veštine i afinitete.
- potpuna saradnja sa lekarom i zdravstvenim radnicima,članovima porodice i bolesnikom.
- Obilazak bolesnika na terenu ,sa asistentima i demonstracija osnovnih aktivnosti kućne nege.
- Briga o ličnoj higijeni bolesnika i njegove okoline
- Svakodnevno posmatranje bolesnika (merenje životnih funkcija, promena psihičkog stanja, poremaćaj sna, gubitak apetita, premećeno pražnjenje bešike i creva), briga o opštem stanju bolesnika, unošenje podataka u dokumentaciju.
- Staranje o pravilnoj ishrani u zavisnosti od bolesti i uputstva lekara
- Sprovođenje zdravstveno-vaspitnog rada sa bolesnikom i članovima porodice i njegove okoline
- Stvaranje prijatne atmosfere oko bolesnika
- Sprovođenje jednostavnih radnji nege bolesnika (posmatranje promena na koži i sluzokoži,sprečavanje nastanka dekubita,održavanje lične higijene)
- Čuvanje i davanje lekova po uputstvu lekara.
- Po izlasku iz stana bolesnika, sa asistentom obaviti konsultacije o svim sprovedenim radnjama i objasniti sve nejasnoće.
- Odlazak na teren kod bolesnika, sa asistentom, i zajednički rad na osnovnim zadacima kućne nege. Ukazati da pravilnim negovanjem bolesnika i odnosom prema njemu utičemo na menjanje negativnih navika, običaja i ponašanja i bolesnika i porodice. Pri tom ga motivišemo da svaku pozitivnu promenu vezuje za pobošljanje njegovog zdravstvenog stanja.
- Odlazak na teren kod bolesnika, sa asistentom, i posmatranje samostalnog rada asistenta na osnovnim zadacima kućne nege. Ukazati na sve moguće greške i dati broj telefona za konsultacije,za sve nedoumice.
- Samostalni rad asistenta na terenu. Obavezan sastanak nakon terena i izveštaj o obavljenim aktivnostima.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Pacijenti kućnog lečenja su pacijenti oboleli od aktivne progresivne bolesti koja ugrožava život i pacijenti u akutizaciji svoje hronične bolesti koji su trenutno ili trajno nepokretni.
- Upućivanje na kućno lečenje vrši izabrani lekar, a prijem na kućno lečenje vrši lekar kućnog lečenja po obavljenoj prvoj kućnoj poseti. Ritam posećivanja određuje zdravstveno stanje pacijenta.
- U stanu pacijenta se sprovodi parenteralna terapija (infuziona, intravenska, supkutana i intramuskularna), previjanje rana (postoperativnih, ulkusnih, malignih, dekubitalnih), promena urinarnih katetera, kontrola glikemije i EKG.
- Pored toga vrši se zdravstveno vaspitni i edukacija članova porodice za sprovođenje peroralne terapije, primenu transdermalnih flastera i negu nepokretnih pacijenata.