Problemi spavanja utiču na 1 od 10 odraslih. Kada neko nije u stanju da spava, to je problematično i može da ometa kvalitet života kada je osoba budna. Hronični problemi sa spavanjem, teškoće spavanja tokom jednog ili više meseci, mogu da budu uzrokovani medicinskim problemima i trebalo bi se tada obratiti svom doktoru. Određene namirnice mogu da poboljšaju san. One pomažu da se lakše zaspi i da se poboljša ukupan kvalitet sna.
Kako hrana pomaže u poboljšavanju spavanja
- Neke namirnice povećavaju produktivnost organizma, pogotovo serotonina i to će Vam pomoći da zaspite. Ove namirnice su: voće sa visokim ugljenim hidratima kao što su jabuke, kruške, banane, integralni krekeri i hleb sa celim zrnom.
Kada jedete hranu sa visokim ugljenim hidratima to će izazvati osećaj pospanosti. To se dešava zato što ugljeni hidrati povećavaju insulin u krvi veoma brzo, mnogo brže nego proteini (u ćurki) ili masti (u oraščastim plodovima). Kada se podigne nivo insulina, podiže se i nivo triptofana, to je amino kiselina koja proizvodi serotonin. Serotonin je poznat kao hemijska reakcija koja se oslobađa kada spavamo. On proizvodi osećaj smirenosti. - Ostale namirnice koje treba da probate jesu ćurka i oraščasti plodovi. Visok nivo proteina i masti u živini i plodovima će podići nivo insulina u krvi, ali će trajati duže nego kod ugljenih hidrata. Ukoliko ih jedete četiri sata pre odlaska u krevet, značajno će Vam pomoći da što pre zaspite.
- Tradicionalni lek jeste šolja toplog mleka. Ali to nije samo neka priča naših baka, već ono ima i naučnu osnovu. Ono stvarno ima uticaja! Mleko je dobar izvor triptofana i amino kiselina i zbog toga Vaše telo pretvara to u serotonin. Povećan nivo serotonina, u Vašem telu, ima umirujući efekat i podstiče na spavanje. Pokušajte sa mlekom sledeći put i videćete da su bake bile u pravu!
- Biljni čajevi, a zeleni čaj posebno koji je napravljen od mešavine kamilice i nane će takođe podstaknuti spavanje.
- Kofein, koji može da se nađe u visokom nivou u crnom čaju, čokoladama ili kafi, moće da dovede do poteškoća sa spavanjem. Uvek izbegavajte da pijete pića koja imaju kofein u večernjim satima, pre no što treba da idete na spavanje. Ako patite od hronične nesanice, imaćete koristi ako izbegavate potpuno unos kofeina.
- Probajte malo meda. Tokom noći, Vaš mozak koristi mnogo energije. Jedan efikasan oblik energije iz mozga dolazi iz šećera koji se nalazi u jetri i zove se glikogen jetre. Vaš mozak dolazi u dodir sa glikogenom jetre pre no što udari u svoje mišićne glikogene (tu se nalaze rezerve šećera u Vašim mišićima), tako da ukoliko imate malo više šećera pre spavanja, to Vam može pomoći da Vam mozak bolje funkcioniše noću. Med se prvenstveno koristi za zalihe glikogena u jetri, pa se prvenstveno koristi za funkcionisanje mozga.
Med je 22% bolji u stvaranju glikogena jetre nego bilo šta kuvano ili kupljeno u supermarketu. Ukoliko se uzima bez proteina, mala količina meda će podići nivo glukoze u krvi dok spavate.
Tako da je savet da uzimate 1 do 2 kašičice meda pred spavanje ako to pomaže Vašem snu.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Jedite namirnice koje Vam pomažu.
Upozorenja
- Pića koja u sebi sadrže kofein će Vam odmoći u spavanju.