Da bi smo mogli da čitamo partiture neophodno je znati notni sistem, kao što je za čitanje knjige neophodno poznavanje slova. Dakle, elementarno znanje mora da postoji, tj. da se zna kako se obeležavaju note, njihova vrednost,njihovo trajanje, kako se obeležava tonalitet itd (sve to se uči već u prvom razredu niže muzičke škole). Da bi se neka kompozicija izvela kako treba neophodno je svakodnevno vežbanje i za to je potrebno dosta vremena, pa je zato poželjno da se čitanje nota i učenje napamet uradi za što kraće vreme. Kroz primer partiture za klavir evo nekoliko saveta…
Kako čitati note?
1) Ono što je potrebno prvo uraditi je da se, na osnovu predznaka (povisilice ili snizilice) odredi u kom tonalitetu je kompozicija napisana. Zatim, bez pokusavanja da sviramo, pregledamo, takt po takt celu kompoziciju.
2) Da bi se tačno odsvirala kompozicija neophodno je vežbati jednu pa drugu ruku. Dakle, prvo se pročitaju note za desnu ruku pa onda za levu. Dokle god se ne uvežba tako da sviranje (sa gledanjem u note) bude bez greške, svira se samo melodija desne ruke.
3) Kada se navežba desna ruka prelazi se na levu. I opet, vežba se leva ruka dok se melodija ne osvira bez greške. Neophodno je ponavljati koliko god je puta potrebno, melodiju i leve i desne ruke.
4) Kada su pročitane i uvežbane melodije i leve i desne ruke prelazi se na spajanje, ondosno na sviranje onako kako je napisano-obe ruke istovremeno. Prvo u sporijem tempu, naravno, a onda sve brže dok se ne postigne naznačeni tempo, koji stoji iznad notnong sistema, na početku svake kompozicije.
5) Uz gledanje u note, kompozicija se svira sve dok se ne postigne da se odsvira bez greške i bez vraćanja na početak ili prethodni red, stranicu itd.
6) Poslednja faza je učenje napamet.