Nekada su bake govorile – zdravlje ulazi na usta. Drugim rečima ako pazimo na ishranu, imamo veće šanse da budemo zdravi. Da bismo se pravilno hranili potrebna je odlučnost i samodisciplina. Reći ćete i više para? Ne mora da znači. Nedostatak para uvek se da nadoknaditi snalažljivošću. U osnovi postoje nekoliko zlatnih pravila kojih svako može da se pridržava da bi se pravilno hranio.
Kako se pravilno hraniti
- Jedite umereno, ali redovno! Nikad na brzinu! Dobro sažvakana hrana je već upola svarena.
- Bitno je kad i koliko se hrane unosi za koji obrok. Doručak treba da bude izdašan da vam da snage za predstojeći dan. Sa ručkom se može malo improvizovati, dok je za večeru bitno da namirnice budu lako svarljive i da se večera par sati pre počinka, inače nećete moći da zaspite.
- Pobrinite se da hrana koju uzimate bude raznovrsna iz dana u dan ili da sadržaj obroka obiluje različitim namirnicama, kako bi organizam dobio sve neophodne sastojke.
- Da se ne biste opterećivali statistikom koliko koja namirnica tačno ima belančevina, vitamina ili kalorija, postoji jedna simpatična doskočica: što šarenije, zdravije! Neka na vašem stolu budu namirnice svih boja i neka nešto od voća i povrća bude u svežem stanju: belo kao mleko i jaja za belančevine i kalcijum, zeleno kao spanać za gvožđe, žuto i crveno kao paprika i limun za vitamin C itd.
- Zaboravite na mesne prerađevine i koristite što više ribu. Što se tiče drugih vrsta mesa, neće vam naškoditi ako se priprema pravilno. Meso kuvajte na laganoj vatri bez puno vode, u sopstvenom soku i sa što manje masti. Poželjno je imati kvalitetno posuđe da bi se ovo postiglo i da ne bi dolazilo do zagorevanja.
- Koristite raženi hleb ili hleb od crnog pšeničnog brašna zbog vitamina B.
- Osim ako se ne bavite sportom, nekim teškim poslom i ne trošite mnogo kalorija, 75 g masti na dan biće dovoljno. Ako vam je stalo do svojih krvnih sudova i srca, pređite na maslinovo ulje, ono je zdravije.
- Trudite se da ono što jedete dobije željeni ukus, miris, pa i izgled kako biste jeli sa uživanjem.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Izbegavajte restorane brze hrane, grickalice i previše slatkiša.
- Jedite samo kad ste gladni, a ne iz dosade, navike ili da nekom udovoljite.
- Ako s slučajno probudite noću i osetite glad, uzdržite se do jutra. Može vam preći u naviku i potpuno poremetiti metabolizam.
Upozorenja
- Uzimajte što manje soli i jakih začina, dokazano imaju smrtne posledice na duže staze.
- Smanjite količine alkohola, a povećajte količinu vode. Ako čekate da osetite žeđ to može značiti da ste počeli da dehidrirate.
- Obratite pažnju da prekomernom termičkom obradom namirnice gube svoje hranljive vrednosti, tako da priču završavamo kako smo je i počeli, sa akcentom na umerenost.