Hajdučka trava ili na latinskom Achilea millefolium ima mnoga lekovita dejstva. U našim krajevima su ova svojstva poznata još od davnina. Spada u red višegodišnijih zeljastih biljaka, a gaji se kako u Evropi tako i u Aziji, a može se naći pored puteva, na nekim zapuštenim staništima na livadama ili na šumsikim čistinama.
Kako hajdučka trava čuva zdravlje
- Ova biljka se najčešće upotrebljava kao čaj. Potrebno je jednostavno 1 kašiku hajdučke trave popariti sa 250ml vrele vode i ostaviti da odstoji, a zatim popiti. Čaj se pokazao kao dobro lekovito svojstvo u borbi protiv želudačno-crevnih oboljenja, povišenog krvnog pritiska, zatvora, nadutosti, nedostatka apetita. S obzirom da sadrži visok stepen kalijuma u sebi pobudjuje uredan rad bubrega jer izaziva pojačano izlučivanje mokraće tako da deluje ne celokupni probavni trakt.
- Kada su u pitanju ženski problemi kao što je upala jajnika, neredovna menstruacija i belo pranje čaj od hajdučke trave je veoma delotvoran. Kada su u pitanju neraspoloženje i zlovolja, kao i nelagodnosti kod žena, takodje se preporučuje čaj od hajudčke trave. Što se tiče klimaksa i tu daje povoljne rezultate – dovoljno je da se čaj u gutljajima konzumira dva puta dnevno.
- Za bolove u nogama i rukama su veoma dobre kupke od hajdučke trave. Kupka se priprema veoma jednostavno: preko noći staviti 100grama cele biljke da odstoji u hladnoj vodi do narednog dana, zatim sve to zagrejati dok ne proključa i dodati vodi za kupanje.
- Svež sok od hajdučke trave je takodje veoma zdrav, ali je bitno da se konzumira sasvim svež – nikako ne sme preći u stanje vrenja. Konzumiranjem ovog soka organizam ojačava, pa postaje otporan na mnoge bolesti jer dolazi do jačanja imuniteta. Redovno uzimnje ovog soka otklanja podbadanja koja izazivaju deformacija srčanog mišića i stenokardija.
- Pored svega ovoga hajdučka trava se koristi i za lečenje hemoroida, problema sa bubrezima, žučnom kesom, čireva, šećerne bolesti, nesanice, ali i psorijaze, osipa, otovrenih rana, opekotina, ali i raznih kožnih bolesti. Za kožne bolesti i povrede se koriste obloge natopljene čajem od hajdučke trave.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaUpozorenja
- U pojedinim slučajevima čaj od hajdučke trave može izazvati alergijske reakcije kao što su proliv i osip.
- Osobe koje su alergične na ambroziju obično su alergične i na hajdučku travu
Hvala na korisnim informacijama oko probavnog trakta.