Mnoge opekotine su posledica nesrećnih slučajeva u domaćinstvu. Toplota, trenje ili razne hemikalije mogu da opeku ili opare kožu. Brzo pružanje prve pomoći je od velike važnosti i kod jačih i kod blažih opekotina.
Kako lečiti opekotine
- Kada dodje do opekotine prvo treba ukloniti nakit ili odeću koji možda pritiskaju zahvaćeni deo.
- Prva pomoć kod opekotina jeste da se zahvaćeno područje drži pod vodom najmanje 10minuta. Voda će rashladiti kožu i ublažiti peckanje. Ukoliko voda nije pri ruci od pomoći može biti i hladno mleko ili ledeni čaj ili pak bilo koja hladna tečnost koja ne nadražuje kožu.
- Nakon toga opekotinu treba prekriti sterilnim, nelepljivim zavojem ili bilo kakvom čistom, suvom tkaninom koja dobro upija.
- Posle pružanja prve pomoći opekotine mogu same zarasti, ali u tome im može pomoći i sledeće:
- Lavandino ulje. Nanesti ulje na opekotinu i prekiti gazom, a ivice pričvrstiti flasterom. Dodavati ulje svakih dva sata tokom sledećih 24h, ali ne skidati gazu! Medjutim, ako i nakon toga opekotina ne zaraste ,onda treba pomešati 6 kapi lavandinog i 2 kapi geranijumovog ulja sa kašičicom ulja od semenki grejpfurta ili ulja slatkog badema. To treba ponavljati 4 puta dnevno dok opekotina ne prodje.
- Kantarionovo ulje. Ovo ulje je od davnina poznato kao ulje koje se nanosi na sve rane, pa tako i na opekotine. Koristi se za lečenje lakših opekotina i opekotina od sunca i to tako što se nanese na oštećeno područje.
- Aloe vera. Koristi se gel od aloe vere tako što se nanosi na ranu. Ali i list takodje može biti delotvoran. Treba ga prerezati po dužini i sok iz njega cediti na opekotinu.
- Mast od nevena. Delotvoran je kod opekotina od sunca kao i ostalih opekotina manjeg stepena kao što su opekotine od pegle, rerne i slično. Na opečeno mesto mast treba dobro utrljati i postupak ponavljati nekoliko puta u toku dana.
- U borbi protiv opekotina može biti delotvoran i losion ili mast od zovinog cveta, jogurt, med, belance…
- Male opekotine koje zahvataju površinski sloj kože se mogu lečiti kod kuće bez posete lekaru. Medjutim, ako se radi o dubljim i većim opekotinama, a posebno o onim izazvanim električnom strujom obavezno treba potražiti lekarsku pomoć. Lekara treba posetiti i ako se radi o jakim opekotinam u ustima i grlu, o opekotinama kod kojih se stvara gnoj, oticanje i jako crvenilo, kao i kod opekotina koje su dublje od površine kože.
а који је ваш савет за опекотине од сунца?
Lagana odeća,a od pomoći je jogurt,mast od nevena,kao i kantarionovo ulje i to tako što se bilo koji od njih nanese na opekotinu….
Хвала лепо ;)
Nema na čemu :)