Taman kad ih popuste grčevi, i uhvate neki normalan ritam spavanja ,hranjenja i igranja, deca nam daju nov razlog za brigu i nesanicu. Prve zube dete dobija između 4 i 7 meseca života. Naravno postoje i izuzeci kojima zubi počinju da niču i kasnije, ali i ranije.
Kako pomoći bebi kad joj niču zubi
- Kod veoma malog broja dece, nicanje zuba može proći neopaženo, roditelji samo primete zubić i naravno sretni su zbog toga. Kod većine dece, nicanje zubića, ima veoma neprijatne simptome, i za bebu i za dete. Najčešći simptomi su: razdražljivost deteta, manje jede, slabo spava, ima proliv, a ponekad i povišenu temperaturu.
- Dete u ovom periodu obično mnogo „balavi“ često gura sve što dohvati u usta i tako dolazi do povređivanja mesta gde zub izlazi. Desni su otečene i crvene.
- Malo je toga što u toj situaciji može da pomogne.Osip se javlja kod beba u predelu ustiju i na licu, zbog povećanog lučenja pljuvačke. Bebu što češće umivajte i namažite u tankom sloju neku masnu kremu. ( ja, lično sam koristila pavlovićevu, iz apoteke ručno pravljenu)
Proliv može da bude još jedan simptom nicanja zubića, i tada dolazi do pelenskog osipa. Bebu što češće presvlačite i operite guzu umesto da je samo obrišete vlažnom maramicom, pre stavljanja nove pelene, moj savet je opet krema (neka bude što masnija) i nemojte štedeti, neće naškoditi bebi već je zaštititi od jačeg osipa ili jakog ojeda, koji bebe veoma boli.
Grickanje je još jedan simptom nicanja zubića, beba grize sve, uključujući i vas dok je dojite (to im je omiljeno). Ponudite bebi neke gumene igračke, po mogućstvu napunjene vodom koje će te prethodno malo ohladiti u frižideru.
- Bebi možete ponuditi i neko voće, malo ohlađeno u frižideru. (jabuka, šargarepa) Sve što je već probala da jede u obliku kašica. U tom slučaju budite u blizini bebe, da slučajno ne odlomi veći komad voća ili povrća, kojim bi se mogla zagrcnuti.
- Mali peškirić nakvasite, stavite u plastičnu kesu i malo stavite u zamrzivač. Beba će ga rado grickati, jer joj tekstura peškira olakšava svrab koji prati nicanje zuba, a hladnoća smiruje upalu i prija joj.
- Postoje razne kremice za mazanje desni, ali nisu baš od koristi, jer kao što rekoh, beba mnogo balava i tako ispira te kremice ,gelove, kapi, šta god ste joj namazali.
- Postoje i ogrlice od ćilibara, za koje iskusne babice kažu da deluju. Imate ih u apoteci, pa ako želite kupite ih, ja ih svojoj deci nisam kupila, pa vam ne mogu reći da li pomažu.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Molim vas ovaj tekst shvatite samo kao lično iskustvo majke tri devojčice, za ozbiljnija pitanja i probleme obratite se pedijatru ili patronažnoj sestri. Hvala
jedina pomoc su joj kapi za nicanje zubica,nisu skupe al su efikasne.
Kod neke dece pomazu i ogrlice od cilibara.