Roditelji koji imaju više dece, znaju da je važno da imaju raspored u hrani, spavanju, igranju… u toku dana. Dokazano je da deca koja nedovoljno spavaju, postaju razdražljiva, gube apetit i češće se razboljevaju. Isto važi i za odrasle.
Kako san donosi zdravlje
- San je dragocen za dete, prvenstveno zbog lučenja hormona rasta. U toku spavanja se luče i brojni imunološki faktori koji štite organizam od različitih infekcija. Tokom sna se povećava temperatura tela i tako se sprečava razmnožavanje bakterija i virusa.
- Smanjena dužina spavanja dovodi do povećane sklonosti infekcijama, a neki naučnici smatraju da manjak sna može dovesti i do autoimunih bolesti, možda čak i do raka.
- Zadnjih godina se povećava broj gojaznih ,posebno dece, a smanjuje se vreme spavanja. Naučnici smatraju da svaki sat duže proveden u spavanju, smanjuje rizik od pojave gojaznosti. Razlog za ovo je što se tokom sna luči leptin, koji utiče na osećaj gladi. Tako da nenaspavani ljudi i deca češće osećaju glad, pa se prejedaju. Dodajte tome vreme provedeno uz kompjuter i eto problema, gojaznost, dijabetes, i ko zna šta još.
- Zbog svega navedenog, preporuke lekara su da deca do prve godine života spavaju do 15.sati dnevno. Preporučuje se da se deci uveče ne daje hrana i napici koji sadrže kofein (IMA GA U ČAJU), takođe par sati pred spavanje treba isključiti sve zamene za igračke, kompjuter, plej stejšn, tv, ajpod…
Vreme koje deca treba da provedu uz ove uređaje treba da bude ograničeno,na 2-4 sata dnevno. Spavanje je takođe dragoceno zbog poboljšanja pamćenja,boljeg učenja, boljeg raspoloženja - Preporuke lekara za dužinu sna su sledeće:
- do 2.meseca 12-18 sati
- do 3.godine 14-15 sati
- do 5.godine 11-13 sati
- do 10.godine 10-12 sati
- do 17.godine 8-9 sati.
obozavam da spavam,jedva me izvuku iz krevet.