Pupak predstavlja jedan od najvećih problema roditelja, kada dovedu bebu iz porodilišta. Ovaj, samo informativni tekst bi trebalo da vam pomogne kako da prepoznate problem i reagujete na vreme.
Kako prepoznati problem sa pupkom kod dece
- Kad pupak nije suv, najčešći problem je sekrecija iz patrljka. Ako se sekrecija nastavi i pored saveta patronažne sestre kako da ga održavate, hitno kod lekara. Najčešći uzrok ovoj sekreciji je zapaljenje patrljka i/ili okolnog tkiva. Isto može biti i zaostatak (kad ne odseku pupak kako treba).
- Najčešći problem na pupku je granulom ,simptom je sekrecija, a na dnu pupka se vidi rozikasto tkivo. Ako postoji i promena okolne kože, otok, crvenilo ,to je znak da postoji infekcija koja se mora hitno lečiti.
Zapaljenje i infekcija u predelu pupka nastaje zbog neadekvatne obrade pupka.Treba poštovati principe sterilnosti, a najbolje je da vam to pokaže patronažna sestra. - Čim se prepozna i najmanja manifestacija zapaljenja, mora se započeti adekvatno lečenje. Ukoliko ne reagujete na vreme, rizikujete hospitalizaciju deteta i intravensko davanje antibiotika.
- Pupčana kila, nastaje kao posledica poremećaja u stvaranju pupčanog ožiljka. Kilnu kesu čini trbušna maramica koja je prirasla za kožni ožiljak. Sadržaj pupčane kile može biti tanko crevo. Srećom ovo se češće javlja kod prevremeno rođenih beba. Često se spontano povuče, ali su moguće i operacije, ukoliko se kila ne povuče do 3-4 godine deteta.
- Postoje kile u središnjoj liniji stomaka .Ukoliko se nalazi iznad pupka, neće doći do samostalnog povlačenja .U ovakvim slučajevima se radi hirurška intervencija do 2.-e godine života.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Poštujte pravila sterilnosti koje su vam rekli u bolnici.
- Kada kupate bebu, najbolje je preko pupka staviti čist peškirić, kako se taj deo ne bi pokvasio
- Posle kupanja, očistite pupak jodom i stavite nov zavoj. Sada postoje oni samolepljivi koji se samo zalepe na pupak, pa ne morate obmotavati zavojima skroz oko leđa. Lakši su za upotrebu i ne žuljaju bebu, ne dozvoljavaju da se pokvasi pupak, ukoliko duže vreme niste presvukli dete.
Upozorenja
- Za sve nedoumice i pitanje oko nege pupka obratite se pedijatru ili patronažnoj sestri, sada postoji i bebi SOS telefon, na kome možete pitati sve što vas interesuje.