Sida ili AIDS je imunološko virusno oboljenje. Kada HIV virus dospe u ćelije, na čovekov organizam deluje tako što ga onesposobljava da se zaštiti od infekcija i drugih bolesti. Imunološki sistem koji nas brani od „napada“ raznoraznih bolesti biva u kolapsu, što dovodi do urušavanja organizma u celosti. HIV pozitivne osobe mogu da požive uz tretmane lečenja popriličan niz godina, al im je život u svakodnevnici jako otežan.
Budući da se radi o teškom, a neizlečivom hroničnom oboljenju, prevencija je ključna. Ukoliko znamo kako se prenosi, potrebno je samo da budemo oprezni u situacijama potencijalnog prenošenja. Prateći smernice Instituta za javno zadravlje u našoj zemlji, u ovom članku vam izlažemo koje su situacije riskantne za prenos side.
Kako se prenosi sida (HIV virus)
- Najveća koncentracija HIV virusa kod zaražene osobe je u krvi, majčinom mleku i izlučevinama polnih organa kao što su presemena i semena tečnost (sperma) i vaginalni sekret. Ukoliko neka od ovih supstanci zaražene osobe dospe direktno u organizam nezaražene osobe, dolazi do infekcije.
- Najčešći oblik prenosa je putem zaražene krvi. Do zaraze dolazi kad se osobi direktno ubrizga zaražena krv ili kada na otvorenu ranu nezaražene osobe dospe zaražena krv, tzv. princip „krv na krv“. Korišćenje istog šprica za ubrizgavanje supstanci u vene i mišić sa osobom koja je zaražena, predstavlja opasnost od zaraze.
- Prenosi se sa čoveka na čoveka, tako da vam npr. ujed komarca ili krpelja ne može preneti HIV. Taj virus ne opstaje u komarcu i drugim insektima.
- Tokom nezaštićenog seksualnog odnosa sa zaraženom osobom, može se preneti HIV virus. Najviše se prenosi vaginalnim i analnim seksom, ali stručnjaci savetuju da se kondom koristi i pri oralnom seksu. Jako je bitno voditi računa da kondom ne pukne. Kondom se mora staviti pre prodora penisa. Potrebno je voditi računa da se jedan kondom koristi samo jednom i sa jednom osobom. Pri svakom novom odnosu menjati kondom.
- U trudnoći HIV virus se može preneti sa zaražene majke na dete. S tim da se izvesnim medicinskim merama procenat prenosa sa HIV pozitivne majke na dete, u trudnoći i nakon rođenja može smanjiti. Dakle, postoji mogućnost da HIV pozitivna trudnica podvrgnuta posebnim medicinskim tretmanima rodi zdravo dete. Rizik da se dete zarazi je veliki, ali postoje posebne medicinske terapije koje ga smanjuju. Na primer, u slučajevima kad su majke zaražene sidom, beba se ne sme dojiti njenim mlekom, jer se tako može preneti virus. Takođe, kako bi se sprečio prenos virusa, porođaj se vrši carskim rezom. Daje se ARV terapija tokom trajanja trudnoće i u prvih nekoliko meseci nakon rođenja bebe.
U medijima i savremenoj kulturi strah od zaraze HIV-om je jako izražen. No, činjenica je da se ne prenosi toliko jednostavno koliko mnogi zamišljaju. Iako je npr. u malim koncetracijama HIV virus zastupljen i u izlučevinama kao što su pljuvačka suze i mokraća, ne možemo dobiti zarazu preko njih. Koncentracije su u njima jako male da bi mogle da prenesu virus.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Za opširniji uvid u problematiku oko prenosa i prevencije prenosa HIV virusa, kao i tretmane u slučaju da se ustanovi da je osoba HIV pozitivna, savetujemo da konsultujete medicinske priručnike na tu temu. Valjan priručnik ćete prepoznati po izdavaču, autorima i recenzentima. Ukoliko je izdavač neka od medicinskih ustanova, autor lekar ili pak, u spisku recenzenata postoje doktori medicinskih nauka, znaćete da je priručnik relevantan i pouzdan. Ima jako dobrih priručnika na internetu čiji su izdavači medicinske ustanove.
Upozorenja
- Informišite se uvek, iz proverenih izvora, kao što mi činimo pre nego što podatak podelimo sa vama. Dezinformacije mnogo često mogu biti pogubne i kontraefektivne.