Reč „sangrija“ potiče od španske reči „sangre“što u prevodu znači „krv“. Iako dolazi sa prostora Španije i Portugala, sangrija je postala piće koje se i kod nas neretko konzumira. Za one koji ne znaju, radi se o voćnom vinu koje se dekoriše različitim vrstama voća, a koje varira od regiona do regiona. Postoje dve vrste ovog pića, i to Sangria i Sangria Blanco, gde se u prvom slučaju voće dodaje crnom, a u drugom slučaju belom vinu. Prilikom pravljenja sangrije, možete dati mašti na volju, a evo i nekoliko klasičnih načina na koji se ona može pripremiti:
Kako se pravi sangrija
- Pripremite flašu crnog vina, malo ruma, rakije od kajsije, likera od breskve i limunovog soka. Pored ovoga, potrebno vam je i pola litre đusa i isto toliko soka od borovnice. Iseckate pola kilograma jabuka, pomorandži i krušaka i sve to stavite u veliku činiju ili bokal. Preko voća prespete sva alkoholna pića i sokove i dodate šećera po ukusu. Ovako pripremljenu sangriju ostavite u frižideru da se ohladi i da voće odstoji i upije alkohol. Kada je piće ohlađeno, spremno je za konzumiranje!
- Još jedan način za pripremanje sangrije je da izrežete jabuke, dinje i breskve, a grožđe očistite od koštica. Ovako pripremljene sastojke ubacite u veliku činiju, zasladite šećerom i ostavite da odstoji pola sata. Voću zatim dodate crno vino, pola čašice Amaretto likera i čašu hladne vode. Sve to onda odložite u frižider i ostavite da prenoći.
- Sangriju Bianco pripremate tako što u bokal stavite iseckanu krušku, narandžu, zelenu jabuku, malo seckanog ananasa i krišku lubenice. U ovo dodate dve-tri kašike limunovog soka i flašu belog vina. Kada se ohladi, Sangrija Bianco je gotova i spremna za konzumiranje.
- Još jedan odličan recept koji vam pruža mogućnost da birate između crnog i belog vina, a koji ne zahteva ni mnogo novca je sledeći: limun i pomoranžu iseckate na kockice, nalijete vinom po izboru i fantom tako da odnos ova dva pića pute 50-50. U sve ovo dodate puno leda i vaša sangrija je spremna!
- Ako ste skloni eksperimentisanju, isprobajte ovu verziju po receptu Marte Sjuart. Sangriju sa belim vinom možete napraviti tako što ćete u bokalu izmešati iseckano tropsko voće po želji, dodati malo nane i đumbira, a na kraju u sve to usuti liker od pomorandže i litar belog vina. Uzivajte!
- Ako ne volite da konzumirate alkohol, a ipak biste želeli da uživate u ukusu sangrije, isprobajte recept za pripremu bezalkoholne verzije ovog pića: stavite pola litre vode da provri i sipajte je preko 2-3 kesice crnog čaja i dva štapića cimeta. Zasladite po ukusu i pomešajte sa pola litre soka od nara i šoljom đusa. Dodajte iseckano voće po želji (pomorandža, jabuka, limun) i ostavite da se ohladi. Kada je sangrija dovoljno hladna, dolijte pola litre mineralne vode i služite.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ukoliko želite da vaša sangrija bute jača, smanjite količinu vode sa kojom je pripremate.
- Za postizanje pravog ukusa sangrije, neophodno je da ona odstoji bar tri sata.
- Ako ne želite da vam mamurluk uništi dan, ograničite dodavanje šećera u sangriju.
Mmm…zvuči onako kako izgleda. Mora da se proba!
Stvarno neobični načini za spravljanje mog omiljenog pića.Obično kupim gotovu sangriju i naseckam svo voće koje u tom momentu imam u kući,ali ću neki od predloženih recepata sigurno isprobati.Ovaj sa đumbirom mi je najprimamljiviji :-)
uu dosta novih detalja o sangirji!!
ovo mora da se proba!
Jako zanimljivi načini za spremanje sangrije.Sigurno da treba probati makar neki od njih :)