Iako pivo možete kupiti u svakoj prodavnici, ukoliko ga sami napravite, dobićete iznenađujuće dobar i drugačiji ukus.
Slede uputstva kako da napravite 2 litra svežeg piva od đumbira.
Pivo od đumbira
Sastojci:
- Šećer (1 šolja)
- Sveže izrendani koren đumbira (1,5-2 supene kašike). Koristite samo sveži koren đumbira.
- Sok od jednog limuna
- Svež kvasac u granulama (1/4 kašičice)
- Sveža hladna voda
Recept:
- Sipajte 1 šolju šećera pomoću levka u flašu. Ostavite levak dok ne završite sve korake i dok flaša ne bude spremna za zatvaranje.
- Izmerite ¼ kašičice svežeg kvasca u granulama. Kupite bilo koju marku kvasca koju nađete u prodavnici.
- Sipajte kvasac u flašu kroz levak. Promućkajte flašu da bi se pomešali šećer i kvasac.
- Sitno izrendajte koren đumbira da biste dobili količinu od 1,5 supene kašike rendanog korena.
- Sipajte izrendani đumbir u mericu.
- Iscedite ceo limun. Limun je važan kako bi održao nisku ph vrednost i da bi zaštitio smesu od neželjenih mikroorganizama. Ako ne volite limun, iscedite grejpfrut.
- Dodajte sok od limuna izrendanom đumbiru.
- Promešajte sok od limuna i rendani đumbir da biste dobili homogenu masu.
- Sipajte smesu od limunovog soka i đumbira u flašu. (Može se desiti da se zaglavi u levku. Ne brinite, sledeći korak će je proterati u flašu.)
- Isperite mericu u kojoj su bili limunov sok i đumbir čistom vodom. Nemojte prosipati vodu još uvek.
- Sipajte tu vodu u flašu.
- Zatvorite flašu i promućkajte je.
- Otvorite flašu i napunite je svežom hladnom vodom, a onda je čvrsto zatvorite čepom. Okrećite flašu da bi se rastopio šećer. Takođe proverite dno flaše, jer se šećer često zalepi u malim udubljenjima. (Koren đumbira se, naravno, neće rastvoriti.)
- Stavite flašu u toplu prostoriju i ostavite je da stoji 24 do 48 sati.
- Proverite da li je proces ugljenisanja završen tako što ćete jako stegnuti flašu palcem. Ukoliko se flaša ulubi, još uvek nije gotovo.
Kada flaša ostane tvrda nakon što je stisnete, obično posle 24-48 sati, stavite je u frižider. Pre nego što otvorite flašu, ostavite je u frižideru bar preko noći da bi se dobro ohladila. Odvrnite čep polagano da biste postepeno oslobodili pritisak. Sigurno ne želite da napravite fontanu od piva!
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Možete, naravno, menjati količinu šećera koju sipate, kao i druge sastojke. Limun koji dodajete u sedmom koraku nije obavezan. A ukoliko želite začinjenije piće, stavite veću količinu rendanog đumbira.
- Da biste ulepšali svoje pivo, dizajnirajte etiketu za flašu, zalepite je i sa ponosom predstavite svoj proizvod.
- Možete koristiti i veštačke zaslađivače umesto šećera, sve dok stavljate istu količinu (2-3 supene kašike).
- Fermentacija se koristi hiljadama godina za dizanje hleba, fermentisanje vina i vrenje piva. Karbon-dioksid utiče na hleb da raste i daje piću mehuriće. Ovakav uticaj kvasca na šećer se koristi za ugljenisanje pića, kao i za stvaranje mehurića kod šampanjca.
Upozorenja
- Količina alkohola u završnom proizvodu nakon 2-3 dana fermentacije je minimalna. Pa ipak, ukoliko ga ostavite nekoliko dana (vidite dalja upozorenja) nastaviće se proces fermentisanja sve dok ne nestane sav šećer, a količina alkohola biće znatno veća. Piće neće imati ukus piva od đumbira.
- Ne ostavljajte pivo od đumbira na toplom duže nego što je potrebno da se flaša stvrdne. Ukoliko ostavite flašu duže od dva dana, naročito u letnjem periodu kada su temperature visoke, može se stvoriti dovoljan pritisak da ona eksplodira!