Da bi se utvrdio uzrok neplodnosti, potrebno je uraditi seriju testova. U svakom slučaju, oboje, i muškarac i žena treba da se podvrgnu testiranju. Ljudski reproduktivni sistem je vrlo kompleksan, pa testiranje može trajati i po nekoliko meseci. Pre nego što žena odluči da se testira, prvo mora da razgovara sa svojim partnerom. Par mora biti psihički pripremljen. Kada se uzrok otkrije, pristupa se adekvatnom tretmanu.
Testiranje neplodnosti žene
- Opšti pregled uključuje ginekološki pregled, PAPA test, istoriju bolesti, pitanja koja se odnose na menstrualni ciklus i seksualne navike. Doktor treba da utvrdi koje vrste lekova pacijentkinja koristi, da li pije alkohol, da li je pušač, da li koristi ilegalne droge. Osim toga, treba utvrditi metod kontracepcije koji je žena uobičajeno koristila. Vrlo je važno utvrditi da li žena ima neku seksualno prenosivu bolest. Ako ima, onda treba uraditi još niz adekvatnih testova.
- Hormonalnim analizama utvrđuje se nivo ženskih progesterona, funkciju 3 osnovna hormona hipofize (FSH, LH i prolaktin), kao i hormona štitne žlezde.
- Bakteriološki testovi otkrivaju postojanje ili nepostojanje izvesnih bakterija (Klamidija, Mikoplazma i Ureaplazma) i infekcija. Uzima se bris cerviksa.
- Testovima za ovulaciju utvrđuje se funkcionisanje ovulacije i tačno vreme ovulacije, koje je veoma važno za ostvarivanje željene trudnoće.
- Genetsko testiranje je važno za utvrđivanje genetskih predispozicija za pojavu steriliteta.
- Laparoskopija je hirurški zahvat kojim se otkrivaju nepravilnosti u radu jajnika, jajovoda i materice. Zahvat se sprovodi pod anestezijom.
- Histerosalpingografija (HSG) je testiranje kojim se utvrđuje stanje materice i jajovoda. Na taj način proverava se prohodnost jajovoda ili neki drugi problemi koji se mogu sanirati hirurškim putem.
- Postkoitalni test je vrsta brisa koji se radi nakon odnosa. Tako se obavlja ispitivanje pokretljivosti i imunološka svojstva spermatozoida u cervikalnoj sluzi žene. Test se radi sredinom menstrualnog ciklusa jer se tada očekuje ovulacija.
Testiranje neplodnosti muškarca
- Opšti fizički pregled koji podrazumeva pregled genitalija. Lekar treba da dobije odgovore na osnovna pitanja o seksualnim navikama muškarca. Zatim, da li uzima neke lekove, da li pije alkohol i pitanja koja se uopšteno odnose na životne navike.
- Analiza semene tečnosti je testiranje koje se može sprovoditi nekoliko puta. Semena tečnost se analizira u laboratoriju, i time se utvrđuje količina, boja i prisutnost upale ili krvi.
- Hormonske analize se vrše testiranjem krvi. Tako se utvrđuje nivo testosterona i drugih muških, seksualnih hormona.
- Ultrazvuk je takođe važno testiranje za utvrđivanje stanje reproduktivnih organa.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Zdrava ishrana, izbegavanje stresa i umerena fizička aktivnost mogu pozitivno uticati na celokupan tretman.
- Ohrabrujući podatak je da u 50% slučajeva posle tretmana i lečenja dolazi do željene trudnoće.
Upozorenja
- Prema statističkim podacima, svaki deseti par u svetu ima problem sa neplodnošću.
- Mogućnost steriliteta postoji ako posle godinu, dve dana normalnih seksualnih odnosa, bez korišćenja kontracepcije, izostane trudnoća.
- Uzrok steriliteta treba potražiti u životnim navikama, kao što su pušenje, alkoholizam, uzimanje nekih lekova, korišćenje ilegalnih droga, izloženost pesticidima, izloženost zračenjima (radijacija ili elektromagnetno zračenje).
- Smatra se da posle 30. godine života, plodnost žene opada. Ipak, oko ove činjenice postoje brojne kontarverze.