Leblebija ili naut potiče iz bogate porodice mahunarki koje su na balkansko tlo stigle sa Bliskog istoka. Plodovi imaju svetlosmeđu boju i dosta su nalik suvom zrnu graška. Na mnogim trpezama se smatraju pravom poslasticom.
Kako upotreba leblebija utiče na naš organizam
- Imaju izuzetne kulinarske vredosti, pa se tako na primer u istočnjačkim kuhinjama upotrebljavaju kao sastojak supa, čorbi, slanih jela, salata i raznvovrsnih namaza, a mlevenjem se dobija kvalitetno brašno koje je posebno dobro za zapršku.
- I u našim krajevima je pre svega poznata kao slana grickalica, koja ima brojna lekovita dejstva na ljudski organizam.
- Veliku hranljivu vrednost duguje pre svega obilju belančevina, koje prema procenama nutricionista mogu da zamene proteine životinjskog porekla.
- Spadaju u niskokalorične namirnice, bogate su kompleksom vitamina B, C, magnezijumom, kalcijumom, kalijumom, gvožđem i fosforom.
- Leblebije sadrže čak dva puta više gvožđa od mesa i smatraju se prirodnim lekom protiv anemije.
- Imaju i blagotvorno dejstvo na probavu i probleme sa digestivnim traktom.
- Zahvaljujući viskom procentu biljnih vlakana, leblebije snižavaju holesterol u krvi. Uz to lako se vare i pomažu izbacivanje otrova iz tela.
- Visok sadržaj belančevina utiče i na bolju apsorpciju kalcijuma, što povoljno utiče na zdravlje kostiju. Preporučuju se osobama sa slabijim imunitetom i za jačanje moždanih funkcija.
- Zahvaljujući magnezijumu povoljno utiču na rad mišića, nerava i kardiovaskularnog sistema.
uh,obožavam leblebije.
sviđa mi se tekst.