Ovaj liker (orahovača) je poznat i kao prirodan lek kod smanjene funkcije štitne žlezde, a kažu i da je dobar za želudac, ili protiv mučnine, za jetru, čisti krv… Ukoliko ga koristite kao lek, treba ga ujutru, na prazan stomak, piti po jednu kašiku, ili malu rakijsku čašicu.
Liker od oraha ima specifičnu aromu i ukus, pomalo je gorak, ali ipak vrlo ukusan. U proleće, kada su orasi još sasvim mladi i ljuspa im još nije otvrdnula, uz malo truda možemo da napravimo naš domaći liker. Priprema se obično u maju i junu mesecu, zavisno od podneblja, dok je orah još zelen.
Kako napraviti liker od zelenih oraha
- Potrebno je spremiti:
- Gumene rukavice
- 40 mladih, zelenih oraha dok su još u ljusci, najbolje da su veličine lešnika, ali mogu da budu i veći
- 1kg. šećera
- 1 litar domaće lozove rakije
- 1 veću teglu sa poklopcem ( 3-5 l)
- ukoliko se želi, liker može da se začini, pa spremiti i nešto od sledećeg: štapić vanile, štapić cimeta, karanfilić, zrna kafe(desetak), 1 limun, ili 1 narandža…zavisno od ukusa
- manji lonac
- cediljku za čaj.
- Pre bilo kakvog rada sa mladim orasima obavezno staviti gumene rukavice da bi zaštitili ruke od ružnih smeđih fleka koje je teško skinuti. Takođe, zaštititi odeću.
- Mlade orahe očistiti od peteljki, oprati, osušiti.
- Svaki orah pomalo zarezati oštrim nožićem, ili probušiti iglom, a ukoliko su orasi krupniji mogu se poseckati ih na polovine.
- Za aromatičniji liker treba svaki orah razbiti čekićem za meso, ili ih što sitnije naseckati.
- Ovako pripremljene orahe sipati u veću teglu.
- Sipati šećer.
- Ko želi, u teglu sa orasima može dodati jedan, ili više začina. Ako dodajemo limun, ili narandžu, prethodno dobro oprati i zajedno sa koricom naseckati na kolutiće. Obično se stavi samo jedno od ta dva. Inače, liker je ukusan i bez začina.
- U teglu sa orasima i šećerom (medom) sipajte litar domaće lozove rakije i dobro zatvorite.
- Ostaviti teglu da stoji na sunčanom mestu 40 dana. Za to vreme orasi otpuste svoj sok koji oboji rakiju u tamno braonkasto-zelenkastu boju. Povremeno protresti teglu.
- Nakon isteka perioda od 40 dana dobijeni liker procediti kroz višestruko presavijenu gazu, ili cediljku za čaj.
- Liker sipati u staklene flaše .
- Flaše dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu najmanje dva meseca da liker „sazri“.
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Ako želite svetliji liker, stavite manje oraha.
- Količina šečera može se smanjiti, ili povećati, zavisno od ukusa.
- Mere sastojaka se prema potrebi mogu proporciono smanjiti ili povećeti.
- Mladi orasi koji preostanu posle ceđenja soka se mogu pojesti, naravno ne sve odjednom.
Upozorenja
- Birati zdrave, neoštećene plodove i ne ljuštiti ih.
- Orasi u tegli sa šećerom i rakijom mogu stajati i više meseci. Ako tako odlučite, onda teglu posle isteka perioda od 40 dana sklonite na hladno i mračno mesto.
Obavezno ga pravim svake godine u maju.Moj recept sadrži i med,pa bude slatko i vrlo pitko,a i dalje zdravo.
Nezreli orasi sadrže dosta joda,pa je liker lek za hipotireozu tj.smanjenu funkciju štitaste žlezde.A dobro ga je piti i preventivno :-)
Ja sam ove godine napravila dosledno ovom receptu, evo za koji dan bi trebalo da ga procedim i stavim u flašu ali mi je okus rakije baš jak, da li i kako smem da ga malo razblažim?