Tvrdokorvne mrlje i uporne fleke mogu zadati prave glavobolje kada je u pitanju njihovo otklanjanje. Ponekad nisu toliko efikasni ni preparati koje možemo kupiti, rastvori, ili bilo koji drugi industrijski elementi koji se reklamiraju i koje najčešće srećemo.
U tim trenucima, posegnućemo za bakinim ili maminim receptima i ,,tajnama“, za jednostavnijim elementima čija kombinacija može biti veoma efikasna i uspešna u uklanjanju mrlja, ili sredstvima koja se nalaze u našim kućama i kuhinjama, a nismo ni znali da mogu biti dobra niti delotvorna.
Uporne fleke nastaju od hrane, pića, u dodiru sa veoma prljavim površinama, prostorijama, ili prilikom nespretnosti ili nepažnje. Donosimo neka rešenja i neke ideje u vezi sa otklanjanjem nezgodnih mrlja i upornih flekasa garderobe i nekih materijala.
Kako izbeliti veš
Ukoliko se desi na se na belom vešu nađu mrlje ili tragovi materije koje se ne mogu očistiti niti oprati u mašini, rešenje se nalazi u supstancama iz špajza ili ostave. Ukoliko se nađu fleke od soka koji je napravljen od voća, rešenje može biti kombinacija glicerina, vode i soli. Mesto koje je isflekano potopite u vodu i so, a potom na mesto koje je isflekano lagano utrljavajte glicerin. Kada se ceo proces završi, mesto koje je isflekano i koje ste prali isperite sa deterdžentom koji imate. Ukoliko se na tkanini ili nekom delu garderobe nađe fleka od piva, ona se može otkloniti kada se pomešaju voda i sirće, a potom se isflekano mesto dobro istrlja.
Kako izbeliti tkaninu kalijum permangantom
Ipak, postoji recept koji se pravi u kućnim uslovima i veoma je efikasan prilikom otklanjanja fleka sa veša i u izbeljivanju tkanina i materijala. U bilo kojoj apoteci kupite kalijum permanganat.
- U lavor koji je namenjen za pranje veša sipajte 10l vruće vode, a nakon toga dodajte nekoliko kristalčića kalijum permanganata.
- Voda koja se nalazi u lavoru postaće roze boje, ali obratite pažnju i nemojte otići predaleko sa dodavanjem kristalčića kako voda ne bi primila modriju boju koja nije dobra niti korisna za proces beljenja.
- Kada ste sve sipali u lavor, potom dodajte 200g deterdženta za sudove koji koristite.
- Nakon svih pomešanih elemenata koji se nalaze u lavoru, u vodu spustite veš ili tkanine koje je potrebno da ponovo postanu bele.
- Nakon što ste sve sputili, lavor prekrijte folijom od najlona ili nekom vrstom najlona koji imate i ostavite da stoji nekoliko sati. Vešu neće štetiti da ostane u lavoru i ovom ratsvoru ni celu noć ili ceo dan.
- Nemojte se brinuti niti iznenaditi bojom vode u kojoj se veš nalazi jer je to normalno i očekivano.
- Pošto je veš dovoljno odstajao u vodi koja se nalazi u lavoru, izvadite ga, iscedite, a potom ga satvite u mašinu za pranje veša i perite ga na uobičajeni način.
Kako izbeliti tekstil sodom bikarbonom
Takođe, soda bikarbona može biti i više nego efikasna prilikom pranja veša. Ono što treba da uradite je da, prilikom pranja veša u veš mašini, dodate 2 ili 2 kašike sode bikarbone u pregradu u koji inače sipate prašak za pranje veša. Soda veoma efikasno smanjuje tvrdoću materije. Pored sode bikarbone, neke osobe svdoče da su uspele da izbele veš – praškom za pecivom. Postupak je identičan – potrebno je dodatil nekoliko (do 3) kašike praška za pecivo u pregradu u kojoj se nalazi i prašak za pranje veša.
Tkanine ili materijali koji su manji, pouput čarapa, marama ili maramica možete prati na još jedan način, tačnije – izbeliti ih. Sve što je potrebno jeste da se otkuva kriška limuna u vodi koja je vrela. Potrebno je da smesa provri, a nakon roga u nju dodati tkanine koje je potrebno izbeliti. Veš u ovoj vodi treba držati najmanje 1h. Još jedan efikasan način za izbeljivanje tekstila ili tkanina jeste uz pomoć belog sirćeta. U polovinu jedne šolje (tačnije – u 250ml) sipajte deterdžent za sudove i belo sirće i sve to sipajte u mašinu za pranje veša. Sirće, takođe, tkaninu čini mekšom i uspešno skida ostatke sapuna.
U ovom članku pročitajte savete kako da izbelite košulju.