DEPRESIJA je mentalno stanje koje se karakteriše DUGOTRAJNIM osećanjem potištenosti, tuge, beznađa, pesimizma, obeshrabrenosti i opšteg stanja bezvoljnosti. BIOLOŠKU osnovu depresije predstavlja poremaćaj ravnoteže prenosnika nervnih impulsa (neurotransmitera). Najzastupljeniji hemijski glasnici (neurotransmiteri) u mozgu su: serotonin, noradrenalin, dopamin…
SEROTONIN se smatra važnim regulatorom spavanja, termoregulacije, apetita i seksualnog ponašanja. Uloga NORADRENALINA se povezuje sa agresivnim ponašanjem, adaptacijom na stres, modulacijom bola i materinskim ponašanjem. DOPAMIN oblikuje ispoljavanje emocija, proces učenja i sposobnost uživanja.
Budući da su svi neurotransmiterski sisitemi međusobno funkcionalno povezani, teško se može za promene u depresiji “okriviti” samo jedan od njih. Radi se najverovatnije o dinamičkom međuodnosu, gde je jedan ili više sistema odgovorno za početak promena, na što se nadovezuju druge promene.
Kako nastaje depresija
- STRESNE OKOLNOSTI koje najčešće mogu da izazovu depresiju:
- gubitak voljene osobe
- rane traume, emocionalno, seksualno i fizičko zlostavljanje
- samoća i odsustvo ljubavi
- razvod
- teska bolest
- teska trudnoća i porođaj
- selidba, rat, pretrpljena katastrofa (zemljotres, požar, poplava…)
- siromaštvo, teški uslovi života
- gubitak posla
- šikaniranje, zastrašivanje, pretnje (mobing)
- Depresija je BIOPSIHOSOCIJALNI poremećaj, koju izaziva kombinacija genetskog nasleđa i uticaj spoljnih okolnosti.
- Ako je genetska predodređenost za depresiju jaka, bolest može nastati i bez stresnih faktora, odnosno u normalnim životnim okolnostima bez spoljnih uzročnika.
- Ako osoba pretrpi vrlo jak ili dugotrajni stres, može oboleti od depresije iako nema jaku genetsku predispoziciju.
- Takođe postoje strukture ličnosti koje su sklone obolevanju od depresije. To su osobe koje teže “perfekcionozmu”, osobe nikada zadovoljne, osobe zavisne od drugih, granični poremećaji ličnosti, narcistični…
- Depresivni bolesnik može imati bolno zamišljen izraz lica, ukočeno držanje,pogled u stranu i prema dole, usporenost, nemaran ili zapušten izgled, pognuto držanje i sklonost plaču.
- Sve to čini da izgledaju starije nego što jesu.
- ANKSIOZNOST (napetost) se javlja kod oko 90% bolesnika koja je praćena glavoboljam, stomačnim tegobama, srčanim smetnjama…
- MISAONI PROCES je usporen. Sebe doživljavaju kao manje vredne osobe, bez perspektive i nade, sa osećanjem krivice,niskog samopoštovanja, bespomoćnosti…
- VOLJA je značajno poremećena. Čak 97% obolelih se žali na osećaj umora i nedostatak energije pa čak ni za obavljanje osnovnih poslova (kuvanje, čišćenje, održavanje lične higijene, ustajanje iz kreveta, uzimanje hrane…)
- Simptomi poremećaja NAGONA se javljaju kod 80% obolelih. Karakteriše ga snižen apetit, nesanica i snižen seksualni nagon. Gubitak apetita koji je praćen gubitkom telesne težine skoro je stalni simptom depresije. Na poremećej spavanja se žali čak ¾ bolesnika sa teškoćom uspavljivanja, čestim buđenjem, košmarnim snovima…
- SNIŽENJE SEKSUALNE ŽELJE se javlja i kod žena i kod muškaraca. Kod žena se može javiti poremećaj menstrualnog ciklusa,a kod muškaraca prolazna impotencija.
- SNIŽENJE NAGONA ZA ŽIVLJENJEM povezano je sa čestim razmišljanjem o samoubistvu i pokušajem samopovređivanja.
- Kako se boriti protiv depresije
Vaša reklama u ovom članku?
Sponzorišite ovaj članak sa reklamom ka vašem sajtu, poslu, ponudi.. Budite brži od vaše konkurencije. Kliknite ovde za više informacijaSaveti
- Kada se depresija javi prvi put govorimo o depresivnoj epizodi, a simptomi potrebni za postavljanje dijagnoze treba da traju najmanje dve nedelje.
- Pored osnovnih informacija o depresiji jedan od ciljeva je i uklanjanje predrasuda o depresiji kao bolesti. Zato obolelom čoveku najpre treba objasniti: - šta je depresija - zašto nastaje - kao izgleda - kako se leči
- Depresija nije isto što i prolazna tuga ili žalost, koja je normalna pojava kod svih ljudi. Postoje velike razlike u emocionalnim reakcijama od tzv. normalne žalosti do izražene depresije.
Upozorenja
- Iako je depresija jedna od najrasprostranjenijih bolesti o njoj ima malo dostupnih informacija koje su razumljive prosečnom čoveku. Depresija jeste lečiva bolest ali privoleti osobu sa depresijom na odlazak lekaru, psihijatru, u većini sličajeva je “nemoguća misija”. Prosečan čovek teško prihvata da je bolestan “ od živaca” i na psihijatrijske lekove obično reaguje komentarima “neću da se drogiram“ ili “nisam ja lud da pijem lekove za živce”.
- Mnogi ljudi koji su iskusili depresiju kažu da su se tada osećali kao da je “crna zavesa bila spuštena na pozornicu njihovog života”. U stanju su da satima i satima gledaju u jednu tačku odsutni i nezainteresovani za bilo šta.
- TUGA I ŽALOST liče na depresiju po simptomima kao što su plakanje, gubitak telesne težine, smanjenje volje, povlačenje, nesanica, razdražljivost, smetnje koncentracije i pažnje. Međutim, za razliku od depresije, simptomi se često spontano povlače u vremenu od nekoliko meseci.